Իսպանիայի Մարբեյայի քաղաքային խորհուրդը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Սեպտեմբերի 30-ին Իսպանիայի Մարբեյայի քաղաքային խորհուրդն ընդունել է ինստիտուցիոնալ հայտարարություն, որով պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ քվեարկությանը մասնակից բոլոր քաղաքական ուժերը միաձայն կողմ են քվեարկել այդ հայտարարության ընդունմանը:
Տեղի ունեցած քննարկումների ընթացքում քաղաքային խորհրդում ներկայացված կուսակցությունների ներկայացուցիչները խոսել են Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման կարևորության և դրա կանխարգելիչ բնույթի մասին՝ հատկապես ժամանակակից աշխարհաքաղաքական զարգացումների համատեքստում:
Բանախոսները ընդգծել են Իսպանիայի կենտրոնական իշխանության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման կարևորությունը:

Городской совет испанского города Марбелья признал и осудил Геноцид армян
Городской Совет испанского города Марбелья принял сегодня институциональное заявление, которым официально признал и осудил Геноцид армян.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, все принимавшие участие в голосовании политические силы единогласно проголосовали за принятие заявления.
В ходе состоявшихся обсуждений члены представленных в городском совете партий отметили важность международного признания Геноцида армян, особенно, в контексте современных геополитических развитий.
Представители политических сил также подчеркнули важность признания и осуждения Геноцида армян центральными властями Испании.