Նիգերիային բաժին է ընկնում աշխարհում հղիների մահացության 10%-ը
Ծննդաբերության ժամանակ կամ հղիության բարդացումներից աշխարհում յուրաքանչյուր 10-րդ մահը բաժին է ընկնում Նիգերիային: Ինչպես հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունն, այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի՝ Բնակչության հարցերով հիմնադրամի ղեկավար, դոկտոր Բաբատունդե Օսոտիմեհինը:
Օսոտիմեհինը, որն ավելի վաղ զբաղեցրել է Նիգերիայի առողջապահության նախարարի պաշտոնը, ասել է, որ ամբողջ աշխարհում անչափահաս մայրերը տարեկան ունենում են 20 հազար երեխա, ընդ որում՝ հղիությունների մեծ մասը ավարտվում են մոր, պտղի կամ երկուսի մահով:
Նիգերիայում, որը տառապում է հակամարտություններից, հատկապես սարսափելի է վիճակը՝ կապված հակաբեղմնավորիչների պակասի, մեծ թվով անցանկալի հղիությունների, երիտասարդ կանանց սեքսուալ շահագործման և սեռական կրթության պակասի հետ:

На Нигерию приходится 10% мировой смертности беременных
Каждая десятая смерть при родах или от осложнения при беременности сегодня приходится на Нигерию. Как сообщает русская служба BBC, об этом заявил глава фонда ООН по народонаселению доктор Бабатунде Осотимехин.
Осотимехин, ранее занимавший пост министра здравоохранения Нигерии, сказал, что несовершеннолетние матери по всему миру ежедневно рожают около 20 тысяч детей. Значительная часть беременностей при этом завершается смертью матери, плода или обоих.
В Нигерии, страдающей от конфликтов, недостатка контрацептивов, большого количества нежелательных беременностей, сексуальной эксплуатации юных женщин и недостатка сексуального образования, ситуация особенно страшная.