Ռուսաստանից Հայաստան զինատեսակների նոր խմբաքանակ կմատակարարվի
Երևանն ու Մոսկվան պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Հայաստան զինատեսակների նոր խմբաքանակ մատակարարելու շուրջ: Այս տեղեկատվությունն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հաստատեց ռազմական փորձագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Կա նմանատիպ ինֆորմացիա: Այս պահին ես չեմ ասի, թե ինչ զինատեսակներ են Հայաստանին տրամադրվելու», - պատասխանելով Aysor.am-ի թղթակցի հարցին, ասաց Սերգեյ Մինասյանը:
«Հերթական անգամ հայ-ռուսական հարաբերություններում բավական կարևոր համաձայնությունների շուրջ կան առաջխաղացումներ, առաջին հերթին դա վերաբերում է ռազմատեխնիկական բաղադրիչին: Բավականին լուրջ սպառազինությունների մատակարարման առումով պայմանավորվածութուններ են ձեռք բերվել: Կարծում եմ՝ բավականին կարճ ժամկետում և հեռահար, և բավականին ճշգրիտ և բավական բարձր խոցելիության աստիճան ունեցող նոր զինատեսակներ կստանան Հայաստանի զինված ուժերը», - ընդգծեց ռազմական փորձագետը:
Նրա խոսքով, մոտակա օրերին զենքը կմատակարարվի Հայաստան:
«Հանգամանքը, որ այդ պայմանավորվածությունները կան ու կարճ ժամկետում կիրագործվեն` մենք կտեսնենք: Նույն կերպ, ինչպես և նախորդ տարիներին, Հայաստանի գլխավոր ռազմատեխնիկական գործընկերը կար և մնում է Ռուսաստանի Դաշնությունը, նույն կերպ էլ կշարունակվի տեսանելի ապագայում», - ավելացրեց քաղաքագետը:
Ավելի վաղ, ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը Հայաստանի դաշնակիցն է և իրավունք ունի մատակարարել այն սպառազինությունները, որոնց մասին պայմանավորվել է գործընկերների հետ:
«Այստեղ ոչ մի անսպասելի բան չկա ոչ մեկի համար, ըստ իս, նաև ադրբեջանցի գործընկերների համար։ Ադրբեջանին, ինչպես գիտեք, մենք նույնպես զենք ենք մատակարարում», - ասել է նա։:

Ереван и Москва договорились о новых поставках вооружения
В кулуарах заседания Совета Коллективной безопасности ОДКБ в Ереване 14 октября Ереван и Москва договорились о новых поставках вооружения в Армению, заявил сегодня на пресс-конференции военный эксперт Сергей Минасян.
«Есть подобная информация. Но я не могу пока сказать, о каких вооружениях идет речь», - сказал С.Минасян, отвечая на вопрос корреспондента Aysor.am.
«В очередной раз в армяно-российских отношениях есть подвижки по достаточно важным решениям, в первую очередь, это касается военно-технической составляющей. В кулуарах ереванского саммита достигнута договоренность по поставкам достаточно серьезного вооружения. В короткие сроки ВС Армении получат дальнобойное, сверхточное вооружение», - отметил он.
По его словам, в ближайшие дни вооружение поступит в Армению.
«В короткие сроки мы увидим реализацию этих договоренностей. Так же, как и в предыдущие годы, главным военно-техническим партнером Армении остается Россия. Так будет продолжаться и впредь», - отметил он.
Ранее помощник президента России Юрий Ушаков заявил журналистам, что Россия является союзником Армении и вполне вправе поставлять те вооружения, о которых договаривались с партнерами.
«Тут ничего неожиданного нет ни для кого, по-моему, и для азербайджанских партнеров. В Азербайджан, как вы знаете, тоже поставляется оружие», - сказал Ю.Ушаков журналистам.