Կոռուպցիայի վերացման նպատակով Կառավարությունը նախատեսում է քրեականացնել «ապօրինի հարստացումը»
Կառավարության նոր ծրագրով նախատեսվում է պետական համակարգի աշխատանքի առօրյայից պետության զարգացմանը խանգարող ամենամեծ խոչընդոտների՝ հովանավորչություն, յուրացումներ, կաշառակերություն ու կոռուպցիայի այլ դրսևորումներ, վերացնելու համար առավելագույն ջանքերի գործադրում:
Այդ նպատակով Կառավարությունը եռամսյա ժամկետում նախատեսում է «ապօրինի հարստացման» քրեականացում և վեցամսյա ժամկետում դրա կիրառումն ապահովող գործուն կառուցակարգերի ներդրում:
Վեց ամսվա ընթացքում կառավարությունը պատրաստվում է հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգը զարգացնել, այդ թվում՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի կազմավորման սկզբունքերի վերանայման միջոցով: Ընդլայնել գույքի և եկամուտների հայտարարագրեր ներկայացնող անձանց շրջանակն ու հստակեցնել նրանց հետ փոխկապակցված անձանց շրջանակը:

Правительство намерено криминализировать «незаконное обогащение» для ликвидации коррупции
Новая программа правительства Армении предусматривает приложить максимальные усилия для устранения из повседневной работы государственной системы покровительства, присвоений, взяточничества и других проявлений коррупции – самых больших препятствий, мешающих развитию государства.
С этой целью правительство предусматривает в трехмесячный срок криминализировать «незаконное обогащение» и в шестимесячный срок внедрить обеспечивающие применение закона действенные механизмы.
Правительство намерено в течение шести месяцев развивать антикоррупционную институциональную систему, в том числе, путем пересмотра принципов формирования Совета по борьбе с коррупцией. Расширить круг лиц, представляющих декларации об имуществе и доходах и уточнить круг взаимосвязанных с ними лиц.