ԱԻՆ-ն ուսումնասիրում է տպարանի շենքի պայթեցման աշխատանքների հետևանքներն ու արդյունքները
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն իրականացնում է նախկին տպարանի շենքի պայթեցման աշխատանքների արդյունքների ու հետևանքների ուսումնասիրություն:
«Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարի հանձնարարությամբ՝ պետական հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչությունն ուսումնասիրում է Երևանի Հանրապետության փողոցի թիվ 65 շենքի Բ մասնաճյուղում (նախկին առաջին տպարան) իրականացված պայթեցման աշխատանքների արդյունքներն ու հետևանքները», - Aysor.am-ի թղթակցին ասաց ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պատասխանատու Նանա Գնդոյանը:
Նրա խոսքով, ուսումնասիրության եզրակացության վերաբերյալ տեղեկատվությունը կհրապարակվի:
Տպարանի շենքի պայթեցումը դժգոհության մեծ ալիք է բարձրացրել հասարակության շրջանում: Կատարվածը բուռն քննադատության է արժանացել նաև սոցիալական ցանցերում:
Ավելի վաղ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Անահիտ Եսայանն ասել էր, որ իրենք տեղյակ չեն եղել շենքի պայթեցման մասին:
Իսկ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն այսօր հայտարարել է, որ տպարանի շենքն իրականում այնքան էլ արժեքավոր չէր ու ներառված չէր պատմամշակութային հուշարձանների շարքում:

МЧС Армении изучает последствия взрывных работ здания типографии в Ереване
Министерство по чрезвычайным ситуациям Армении (МЧС) проводит изучение результатов и последствий демонтажа здания бывшей типографии путем взрыва.
«По распоряжению министра по чрезвычайным ситуациям Армении Государственная инспекция пожарной и технической безопасности изучает результаты и последствия сноса комплекса "Б" здания №65 на ул. Республики (бывшая типография) путем взрыва», - заявила корреспонденту  Aysor.am заместитель начальника управления информации и по связям с общественностью МЧС Армении Нана Гндоян.
По ее словам, информация об итогах проведенного исследования будет опубликована.
Взрыв здания бывшей типографии вызвал большую волну недовольства в обществе, а также волну резкой критики у пользователей социальных сетей.
Ранее в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь председателя Государственного комитета градостроительства Анаит Есаян заявила, что ведомство не было проинформировано о взрыве здания.
Министр культуры Армении Армен Амирян заявил в связи с этим, что в действительности здание типографии не было включено в перечень охраняемых историко-культурных памятников, и собственник решил его снести и построить там новое здание.