Իրանի գերագույն դատարանը ուժի մեջ է թողել գործարար Զանջանիի մահապատիժը
Իրանի գերագույն դատարանը հաստատել է մահապատիժը, որին մինչ այդ դատապարտվել էր հանրահայտ գործարար Բաբաք Զանջանին, որը մինչեւ վերջերս համարվում էր երկրի ամենահարուստ մարդը։ Այս մասին ISNA գործակալությանը հայտնել է դատարանի նախագահի տեղակալ Գոլյամ Ռեզա Անսարին, փոխանցում է ТАСС-ը։
Նրա խոսքով նավթային գործարքների իրականացման ժամանակ խաբեությունների գործով մահապատժի դատապարտված մյուս երկու մեղադրյալների գործը կրկնակի քննության է ուղարկվել։
Sorinet Group կորպորացիայի սեփականատեր Բաբաք Զանջանիի կարողությունը գնահատվում էր 15 մլրդ դոլար։ 2013-ի վերջին միլիարդատիրոջը կալանավորել էին, իսկ 2016-ի մարտին դատարանը նրան մահապատժի էր դատապարտել։
Գործարարին մեղադրում են խաբեությունների մեջ, որոնց հետեւանքով պետությունը մոտ 3 մլրդ դոլարի չափով վնաս է կրել։ Քննության տվյալներով Թեհրանի դեմ միջազգային պատժամիջոցների ժամանակաշրջանում Զանջանին, որը կատարում էր Իրանի Նավթի նախարարության թրեյդերի դերը, յուրացրել է խոշոր գումարներ, որոնք պետք է փոխանցվեին Իրանի ազգային նավթային ընկերության հաշվեհամարներին։
2012-ին ԱՄՆ-ն ու ԵՄ երկրները Զանջանիին ընդգրկել էին «սեւ ցուցակում», որտեղ այն գործարարներն էին, որոնք շրջանցում էին իրանական նավթի առեւտուրը ու իրանական բանկային ոլորտը սահմանափակող պատժամիջոցները։

Верховный суд Ирана оставил в силе смертный приговор бизнесмену Занджани
Верховный суд Ирана подтвердил смертный приговор, ранее вынесенный известному бизнесмену Бабаку Занджани, который до недавнего времени считался самым богатым человеком в стране. Об этом сообщил в субботу агентству ISNA заместитель председателя суда Голям Реза Ансари, передает ТАСС.
По его словам, дела еще двух ранее приговоренных к смертной казни фигурантов дела о махинациях при реализации нефтяных сделок отправлены на повторное рассмотрение.
Состояние Бабака Занджани, возглавлявшего корпорацию Sorinet Group, оценивалось в $15 млрд. В конце декабря 2013 года миллиардер был арестован, а в марте 2016 года суд приговорил его к казни через повешение.
Бизнесмену инкриминировали махинации, которые нанесли государству ущерб в размере около $3 млрд. По данным следствия, в период действия международных санкций против Тегерана Занджани, игравший роль трейдера Министерства нефти Ирана, присвоил крупные суммы, которые должны были поступить на счета Иранской национальной нефтяной компании.
В 2012 году США и страны Евросоюза включили Занджани в «черный список» лиц, работающих в обход санкций, ограничивающих торговлю иранской нефтью и иранский банковский сектор.