Իտալիայում կայացած հանրաքվեից հետո եվրոն դոլարի նկատմամբ կտրուկ նվազել է
Եվրոն դոլարի նկատմամբ կտրուկ նվազել է՝ Իտալիայում կայացած հանրաքեի նախնական արդյունքների հայտարարումից հետո, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցին ընդունել Է խորհրդարանական բարեփոխման հարցի շուրջը հանրաքվեում կրած պարտությունը և հայտարարել Է իր պաշտոնաթողության մասին: Այդ հայտարարությունից հետո եվրոպական արժույթի անկումը շարունակվել է: Որոշ ժամանակ եվրոյի փոխարժեքը կազմել Է 1,05 դոլար՝ հայտնվելով 2015 թվականից ի վեր ամենացածր մակարդակում:
Արժութային շուկայի վերլուծաբան Քեթլին Բրուքսի կարծիքով՝ թեև շուկաները նյարդայնություն են ցուցաբերում վերջին նորությունների առնչությամբ, խոսքն առայժմ չի վերաբերում «անդունդն ընկնելուն»:

Евро резко упал к доллару после итальянского референдума
Евро резко упал по отношению к доллару после объявления предварительных итогов референдума в Италии, сообщает русская служба BBC.
Премьер-министр Италии Маттео Ренци признал поражение на референдуме о парламентской реформе и заявил о своей отставке. После этого заявления падение европейской валюты продолжилось. Некоторое время курс евро составлял 1,05 доллара, оказавшись на самом низком с 2015 года уровне.
По мнению аналитика на валютном рынке Кэтлин Брукс, хотя рынки и демонстрируют нервозность в связи с последними новостями, речь пока не идет о «падении в пропасть».