Վարչապետի մոտ քննարկվել են Գեղարքունիքի մարզից ստացված ներդրումային ծրագրերի փաթեթները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Գեղարքունիքի մարզից ներկայացված ներդրումային ծրագրերի փաթեթները՝ վարչապետի մարզային այցի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, տեղեկացնում են Կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Մանրամասն անդրադարձ է կատարվել ներկայացված բիզնես ծրագրերից յուրաքանչյուրին, որոնք վերաբերում են պանրագործության, կաթնամթերքի, գյուղմթերքի արտադրության ընդլայնմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև առանձին բիզնես ծրագրերում արտաքին ներդրողների ներգրավմանը:
Կարևորելով մարզերում ներդրումային ծրագրերի խթանումն ու իրականացումը՝ վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը համաֆինանսավորելու և աջակցություն է ցուցաբերելու այն ծրագրերին, որոնք հեռանկարային են, ունեն տնտեսական հիմնավորում, գնահատված ռիսկեր, կարող են դառնալ արդյունավետ բիզնես՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր և ապահովելով մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ:
Ամփոփելով քննարկման արդյունքները՝ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է Գյուղատնտեսության, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություններին և առաջարկել Կենտրոնական բանկին՝ հավանության արժանացած ծրագրերի իրականացմանը համապատասխան ընթացք տալու նպատակով դիտարկել իրենց կառույցների միջոցով օժանդակություն ցուցաբերելու հնարավորությունը:
Առաջարկվել է նաև Կենտրոնական բանկի մասնակցությամբ ստեղծել հարթակ՝ գործարարների համար բիզնես դասընթացներ և ուսումնական ծրագրեր իրականացնելու նպատակով, ինչը կնպաստի ներդրումային ծրագրերի ավելի հիմնավոր և արդյունավետ կազմմանը:

У премьера обсуждены представленные из Гегаркуникской области Армении инвестиционные проекты
У премьер-министра Армении Карена Карапетяна с участием представителей заинтересованных ведомств состоялось совещание, в ходе которого обсуждались представленные из Гегаркуникской области РА пакеты инвестиционных проектов – в соответствии с договоренностью, достигнутой в рамках визита в область главы правительства.
Как передает пресс-служба армянского правительства, подробно были рассмотрены все представленные бизнес-проекты, касающиеся сыроварения, расширения и развития производства молочной и другой сельхозпродукции, а также привлечения иностранных инвесторов в отдельные бизнес-программы.
Отметив важность стимулирования и реализации инвестиционных проектов в областях Армении, премьер указал, что правительство возьмет на себя софинансирование и содействие программам, которые являются перспективными, экономически обоснованными, могут стать основой эффективного бизнеса, создав новые рабочие места и обеспечив мультипликативный эффект.
Подытожив результаты обсуждения, Карен Карапетян поручил министерствам сельского хозяйства, экономического развития и инвестиций и предложил ЦБ для того, чтобы дать соответствующий ход одобренным программам, рассмотреть возможности оказания содействия.
Предложено также с участием ЦБ создать платформу с целью проведения бизнес-курсов для предпринимателей, что будет способствовать более эффективному составлению ими инвестиционных проектов.