ԱՄՆ ԿՀՎ-ն հրապարակել է 13 մլն փաստաթղթերից բաղկացած իր արխիվը
ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը (ԿՀՎ) բաց առցանց մուտքով զետեղել է մոտ 13 միլիոն փաստաթղթերից բաղկացած իր արխիվը, փոխանցում է ТАСС-ը՝ հղում անելով CNN  հեռուստաալիքին:
Նրա տվյալով՝ փաստաթղթերը, որոնցից հանված է գաղտնիության գրիֆը, վերաբերում են գերատեսչության գործունեությանը՝ սկսած դրա ստեղծման պահից՝ 1947 թվականից, ընդհուպ մինչև 1990-ական թվականները:
Դրանք նաև լույս են սփռում ԿՀՎ-ի աշխատանքի ասպեկտների վրա սառը պատերազմի, նաև վիետնամական և կորեական ռազմական հակամարտությունների ժամանակներում, հաղորդել է հեռուստաալիքը: ԿՀՎ-ի ներկայացուցիչ Ֆրիտց Հոռնյակի խոսքով՝ զետեղվել է իրոք ամբողջ արխիվը:
Ինչպես նշել է նա, «ընտրողական մոտեցում չի եղել» այն առումով, թե ինչը հրապարակել, իսկ ինչը՝ ոչ: «Դա լիակատար պատմությունն Է, այն բովանդակում է ինչպես լավը, այնպես էլ վատը»,- ասել է նա:

ЦРУ США опубликовало свой архив из 13 млн документов
Центральное разведывательное управление (ЦРУ) США выложило в открытый онлайн-доступ свой архив из около 13 млн документов,  передает ТАСС со ссылкой на телекомпанию CNN.
По ее данным, документы, с которых снят гриф секретности, касаются деятельности ведомства, начиная с момента его создания в 1947 году вплоть до 1990-х годов.
Они в том числе проливают свет на аспекты работы ЦРУ во времена холодной войны, а также вьетнамского и корейского военных конфликтов, сообщает телеканал. По словам представителя ЦРУ Фритца Хорняка, выложен действительно весь архив.
Как он указал, «не было избирательного подхода» относительно того, что публиковать, а что нет. «Это полная история, она содержит как хорошее, так и плохое», - сказал он.