Ադրբեջանն իր անգրագիտության թմբկահարմամբ ծաղրանքի առարկա է դարձել. Քոչարյան
Այն փաստը, որ մեկ դար էլ չկա, ինչ Ադրբեջան պետությունը հայտնվել է աշխարհի քարտեզի վրա, չի կարող արդարացում հանդիսանալ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի չիմացության համար: Այդ մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, մեկնաբանելով «Panorama.am»-ի խնդրանքով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
«Հարկ է ևս մեկ անգամ հիշեցնել, որ ՄԱԿ Կանոնադրությամբ ինքնորոշված սուբյեկտի կարգավիճակը որոշվում է նրա ժողովրդի կողմից, իսկ պետության տարածքային ամբողջականությունը չի կարող հակադրվել ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին: Ադրբեջանի ղեկավարությանը վաղուց հարկ էր ընթերցել ՄԱԿ Կանոնադրությունը, որպեսզի իր անգրագիտության թմբկահարմամբ ծաղրանքի առարկա չդառնա, և հաշտվել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման հեռանկարի անխուսափելիության հետ», - ասել է Շ.Քոչարյանը։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը «հնարավոր է միայն միասնական ադրբեջանական պետության կազմում»։

Ереван уличил Баку в незнании основополагающих норм международного права
Тот факт, что государство Азербайджан впервые появилось на карте мира менее ста лет назад, не может служить оправданием для незнания руководством Азербайджана основополагающих норм международного права, заявил замглавы МИД Армении Шаварш Кочарян, комментируя по просьбе Panorama.am заявление президента Азербайджана, касающиеся урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Стоит еще раз напомнить о том, что согласно Уставу ООН статус самоопределившегося субъекта решает его народ, а территориальная целостность государства не может быть противопоставлена праву народа на самоопределение. Руководству Азербайджана давно пора прочитать Устав ООН, чтобы не выглядеть смешным, бряцая своей неграмотностью, и смириться с неизбежностью перспективы признания Нагорно-Карабахской Республики», - сказал Ш.Кочарян.
Сегодня президент Азербайджана заявил, что будущий статус Нагорного Карабаха «возможен только в рамках единого азербайджанского государства».