Ֆիլիպ Կալֆայան. Հայոց Ցեղասպանության համար Թուրքիային հնարավոր չէ ենթարկել որևէ քրեական պատասխանատվության
17/02/2017 19:24
Չնայած Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ցամաքային սահմանի փակ լինելու փաստը՝ մարդկային շփումների թիվն ավելացել է, «Ի՞նչ ապագա ունի հայ-թուրքական երկխոսությունը. հիշատակի հարցերի և միջազգային հարաբերությունների խաչմերուկում Թուրքիայի, Հայաստանի և Ֆրանսիայի հայկական սփյուռքի դիտանկյունից» թեմաներով քննարկում-բանավեճին բացման խոսքով հանդես եկավ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն:
«Չնայած Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ցամաքային սահմանի փակմանը, որը վնասում է Հայաստանի տնտեսությանը, կա քաղաքացիական հասարակության փոխանակում: Այսօր մենք այստեղ ենք հավաքվել, որպեսզի բոլորը կարողանան իրենց տեսակետները հայտնել հայ-թուրքական հարաբերությունների շուրջ: Եթե մենք՝ գերմանացիներս ու ֆրանսիացիներս, չորոշեինք լսել միմյանց Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմից հետո, ապա ԵՄ-ը գոյություն չէր ունենա», - նշեց դեսպանը:
Բանավեճին ներկա իրավաբան և Փարիզ 2 համալսարանի Մարդու իրավունքների կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Ֆիլիպ Կալֆայանը հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին իր զեկույցում անդրադարձավ փոխհատուցման եզրույթին՝ ընդգծելով, որ Թուրքիային հնարավոր չի լինի ենթարկել որևէ քրեական պատասխանատվության Հայոց Ցեղասպանության համար, քանի որ այս կառավարությունն իրավականորեն պատասխանատու չի նախնիների կողմից կատարածի համար:
«Ոճիրը չենք հատուցում, այլ՝ վնասը», - ասաց նա:
Քաղաքագետ, Ստամբուլի Կուլտուր համալսարանի դասախոս Ալի Բայրամօղլուն էլ իր հերթին ասաց, որ ներկայիս Թուրքիայում, ի տարբերություն 2007-2009 թվականների, զգայունությունը ցեղասպանության և հայ-թուրքական հարաբերությունների հանդեպ պակասել է:
Ստամբուլի Անատոլիական հետազոտությունների ֆրանսիական ինստիտուտի տնօրեն Ժան-Ֆրանսուա Պերուզը իր խոսքում նշեց, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանից Թուրքիայի էներգետիկ կախվածությունը, որն էլ ազդում է Թուրքիայի վարած քաղաքականությանը հայերի հետ:

Филип Калфаян: Турцию нельзя привлечь к уголовной ответственности за Геноцид армян
Несмотря на закрытую сухопутную границу между Арменией и Турцией, контакты между людьми увеличилось. Об этом заявил сегодня посол Франции в Армении Жан-Франсуа Шарпантье, выступая на обсуждения-дискуссии на тему будущего армяно-турецкого диалога с точки зрения армянской диаспоры, вопросов памяти и международных отношений.
«Несмотря на закрытие сухопутной границы между Арменией и Турцией, которое наносит вред экономике Армении, контакты между гражданским обществом продолжаются. Сегодня мы собрались здесь, чтобы все смогли высказать свою точку зрения вокруг армяно-турецких отношений. Если бы мы – немцы и французы – не решили бы выслушать друг друга после Второй мировой войны, сегодня ЕС не существовало бы», - отметил посол.
Присутствующий на обсуждении юрист и старший научный сотрудник Центра по правам человека Университета Париж 2 Филип Калфаян в своем докладе об армяно-турецких отношениях обратился к термину возмещение. Он подчеркнул, что Турцию невозможно привлечь к уголовной ответственности за Геноцид армян, поскольку это правительство юридически не несет ответственность за совершенные предками деяния.
«Возмещают не преступление, а ущерб», - сказал он.
Турецкий писатель и политический обозреватель Али Байрамоглу в свою очередь заявил, что в нынешней Турции, в отличие от 2007-2009гг., уменьшились эмоции в отношении армяно-турецких отношений и Геноцида армян.
Директор Французского института анатолийских исследований Жан-Франсуа Перуз отметил, что в армяно-турецких отношениях следует также рассматривать фактор энергетической зависимости Турции от Азербайджана, которая и влияет на проводимую Турцией политику в отношении армян.