ՅՈՒՆԻՍԵՖ. 1.4 միլիոն երեխա, հնարավոր է, սովամահ լինի
ՄԱԿ–ի Միջազգային մանկական արտակարգ հիմնադրամը (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) նախազգուշացրել է աշխարհի 4 երկրներում 1.4 միլիոն երեխայի հավանական սովամահության մասին: Խոսքը Հարավային Սուդանի, Նիգերիայի, Սոմալիի և Եմենի մասին է, հայտնում է Lenta.ru-ն՝ հղում անելով BFMTV–ին։
Փորձագետների եզրակացության համաձայն, Եմենում թերսնմամբ է տառապում 462 հազար երեխա, Նիգերիայում նրանց թիվը հասնում է 450 հազարի։ Սոմալիում երաշտի պատճառով սովամահության եզրին է հայտնվել 185 հազար երեխա, մի քանի ամիս անց նրանց թիվը կարող է հասնել մինչև 270 հազարի։ Նույնքան երեխա սովի է մատնված նաև Հարավային Սուդանում։
ՅՈՒՆԻՍԵՖ–ի գործադիր տնօրեն Էնթոնի Լայքը հայտարարել է ողբերգության կանխման համար արագ միջամտության մասին։ «Մենք դեռ կարող ենք փրկել նրանցից շատերին», – հայտարարել է նա։
Հունվարի 27–ին ՄԱԿ–ի արտակարգ օգնության տրամադրման համակարգող Սթիվեն Օ’Բրայենը հայտարարել է, որ Եմենում շարունակվող ռազմական հակամարտությունը սպառնում է իր մասշտաբներով սովամահության ամենամեծ նախադեպի պատճառը դառնալ։

ЮНИСЕФ предупредил о возможной гибели 1,4 миллиона детей от голода
Международный чрезвычайный детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) предупредил о возможной гибели от голода 1,4 миллиона детей в четырех странах: Южном Судане, Нигерии, Сомали и Йемене, передает Lenta.ru  со ссылкой на BFMTV.
Согласно выводам экспертов, в Йемене от недоедания страдают 462 тысячи детей, в Нигерии их число достигает 450 тысяч. Из-за засухи в Сомали на грани голодной смерти оказались 185 тысяч малышей, через несколько месяцев их число может увеличиться до 270 тысяч. Столько же детей голодают в Южном Судане.
Исполнительный директор ЮНИСЕФ Энтони Лайк заявил о необходимости быстрого вмешательства для предотвращения трагедии. «Мы еще можем спасти многих из них», — заявил он.
27 января координатор по оказанию чрезвычайной помощи ООН Стивен О'Брайен заявил, что продолжающийся военный конфликт в Йемене грозит стать причиной крупнейшего по своим масштабам в современном мире голода.