Մենք ո՛չ Սամվել Բաբայանի դեմ ենք պայքարում, ո՛չ Սեյրան Օհանյանի, պարզապես քաղաքական կոռեկտություն է պետք ունենալ. Շարմազանով
22/02/2017 16:40
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը Aysor.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանելով Սեյրան Օհանյանի ու Սամվել Բաբայանի հայտարարությունները՝ ևս մեկ անգամ հիշեց Բիսմարկին՝ «Երբեք այդքան իրականությունից հեռու սուտ հայտարարություններով հանդես չեն գալիս, ինչքան պատերազմի ժամանակ, ընտրություններից առաջ և որսից հետո»։
- Պարոն Շարմազանով, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի հայտարարությունը, որ ընդդիմադիր դաշտում միակ չկառավարվող ուժը «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքն է, որը իշխանության հսկողության տակ չէ:
- Սեյրան Օհանյանը ինքն է որոշում ինչ ասել, ինչ չասել։ Իշխանության վերահսկողության ներքո որևէ ուժ չկա, իշխանությունը արհեստական ուշադրութուն ստեղծելու ոչ նպատակ ունի, ոչ էլ ցանկություն։ Սեյրան Օհանյանի ասածին պետք է արձագանքեն այն ուժերը, որոնց որ ուղղել է։
- Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը կայքերից մեկին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ բոլոր քաղաքական ուժերն արդեն տոկոս են պայմանավորվել: Ձեր մեկնաբանությունը:
- Առաջին անգամ չէ, որ ձեր նշած գործիչը ասում է բաներ, որոնք իրականության հետ կապ չունեն։ Ի՞նչը պայմանավորվենք, ընտրական օրենսգիրքը բարեփոխել ենք, որ պայմանավորվե՞նք: Դա հայտարարություն է, որը նույնիսկ արձագանքելու ենթակա չէ, ի՞նչը դրա մեկնաբանենք։
- Այդ դեպքում, ի՞նչն է ստիպել Սամվել Բաբայանին նման հայտարարություն անել։
- Ընտրական շրջան է, անում են էլի։ Պայմանավորվել, ով որ պայմանավորվել է, թող անունը տա, կամ ի՞նչն ենք պայմանավորվել։  Ժողովուրդը կգա ընտրության, կա ընտրական օրենսգիրք, ապրիլի 2-ին բացառապես ՀՀ քաղաքացին պետք է որոշի, թե ինչպիսի քաղաքական ներկապնակ կունենանք պառլամենտում և գլխանց արդեն անհաջողությունների պատճառները թող ուրիշների վրա չտան։
Այսօր ընտրական օրենսգիրքը  կոնսոլիդացիոն ընդունման պայմաններում, ինչպես ասում էր նաև Լևոն Զուրաբյանը, որի հետ ես համամիտ եմ ու նաև շատ ընդդիմադիր գործիչներ, անհնար է գործնականում որևէ կեղծիք կատարելը։  Ով ինչ է ասել, ով ոնց է ասել... Ես միշտ Բիսմարկին եմ հիշում ու հազար անգամ ասում՝ «երբեք այդքան իրականությունից հեռու սուտ հայտարարություններով հանդես չեն գալիս, ինչքան պատերազմի ժամանակ, ընտրություններից առաջ և որսից հետո»։
Սեյրան Օհանյանը, Բաբայանը, Օսկանյանը, Պողոսյանը, թե Պետրոսյանը ինչ հայտարարություն կանեն, դա իրենց խնդիրն է, իրենց իրավունքն է, ամեն ինչի դատավորը ժողովուրդն է։ Մենք ոչ Սամվել Բաբայանի դեմ ենք պայքարում, ոչ Սեյրան Օհանյանի, ոչ էլ որևէ մեկի։ Պարզապես քաղաքական կոռեկտություն, քաղաքական հարգանք պետք է ունենալ օրենքների նկատմանբ։

Э.Шармазанов: Мы не боремся ни против Самвела Бабаяна, ни против Сейрана Оганяна, просто нужно иметь политическую корректность
22/02/2017 20:02
Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, комментируя в беседе с корреспондентом Aysor.am заявления Сейрана Оганяна и Самвела Бабаяна, в очередной раз вспомнил цитату Отто фон Бисмарка: «Никогда люди столько не врут, как после охоты, во время войны и перед выборами».
- Господин Шармазанов, как Вы прокомментируете заявление экс-министра обороны Сейрана Оганяна о том, что альянс «Оганян – Раффи – Осканян» – это единственная политическая сила, которая не контролируется властями.
- Сейран Оганян сам решает, что говорить, а что – нет. Какая-либо политическая сила не находится  под контролем власти, у власти нет ни намерения, ни желания создавать вокруг искусственное внимание. На заявление Сейрана Оганяна должны отреагировать те силы, которым оно адресовано.
- Бывший командующий Армией обороны НКР Самвел Бабаян в интервью одному из сайтов заявил, что все политические силы уже договорились о своих процентах. Как Вы прокомментируете это?
- Указанный деятель не впервые делает заявления, которые никакой связи с действительностью не имеют. О чем договариваться? Мы реформировали Избирательный кодекс, чтобы договариваться? Это заявление, на которое даже не стоит реагировать, не говоря о том, чтобы комментировать.
- В таком случае, что заставило Самвела Бабаяна сделать подобное заявление?
- Просто избирательный период, поэтому и делает. Пусть назовет имя того, кто договорился, или о чем договорились. Есть Избирательный кодекс, народ пойдет на выборы, 2-го апреля исключительно гражданин Армении должен решить, какой политический состав будет в парламенте, пусть не ищут изначально причины неудач в других.
Сегодня в условиях консолидационного принятия Избирательного кодекса, о чем говорил также Левон Зурабян и многие оппозиционные деятели, прибегать к каким-либо фальсификациям невозможно. Не важно, кто и что говорит. Я всегда вспоминаю Бисмарка и постоянно цитирую: «Никогда люди столько не врут, как после охоты, во время войны и перед выборами».
Какое заявление сделают Сейран Оганян, Бабаян, Осканян, Погосян или Петросян – это их проблема, их право, всему судья народ. Мы не боремся ни против Самвела Бабаяна, ни против Сейрана Оганяна и против кого бы то ни было. Просто к законам нужно проявлять политическую корректность, политическое уважение.