Վրաստանի նախագահ. Թբիլիսին ռացիոնալ հարաբերությունների ռազմավարություն է կիրառում Մոսկվայի հետ
Վրաստանը սկսել է ռացիոնալ հարաբերությունների ռազմավարություն իրականացնել Ռուսաստանի հետ երկու երկրների երխոսության մեջ լարվածությունը հաղթահարելու համար: Այս մասին «Բելառուս 1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել Է Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին, որը պլանավորում է մոտ ժամանակներս պաշտոնական այցով ժամանել Բելառուս, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք ռացիոնալ հարաբերությունների ռազմավարություն ենք սկսել Ռուսաստանի հետ, որոնք նվազագույնի կհասցնեն լարվածությունը պետությունների երկխոսության մեջ: Այդ համատեքստում մենք որոշել ենք, որ իմաստ ունի խոսել այն հարցերի մասին, որոնց շուրջ մենք մեծ տարաձայնություններ չունենք, խոսքը վերաբերում է մշակութային, հումանիտար հարցերին, առևտրին», - ասել է Մարգվելաշվիլին:
Նա նշել է, որ այդ գործընթացում կան դրական արդյունքներ, վրացական արտադրանքը վերադարձել է ՌԴ-ի շուկա, ռուս գործարարները ներդրումներ են անում Վրաստանում, ակտիվորեն երկիր են ժամանում ռուս զբոսաշրջիկները:
«Մենք ուրախ ենք դրա համար», - ասել է նա:
«Մենք կարծում ենք, որ ինչ-որ մի պահի ռուս քաղաքական գործիչների հետ երկխոսությունը կհիմնվի հենց Վրաստանի ու Ռուսաստանի շահերի, տարածաշրջանի շահերի վրա, այլ ոչ թե քաղաքական առճակատման վրա: Կարծում եմ, որ վեջիվերջո ռուս քաղաքական գործիչները կհասկանան դա, կհարգեն մեր երկրի ինքնիշխանությունը, այդժամ մենք կկառուցենք բարիդրացիական հարաբերություններ», - հավելել է Վրաստանի նախագահը:

Президент Грузии: Тбилиси начал проводить стратегию рациональных отношений с Москвой
Грузия начала проводить стратегию рациональных отношений с Россией для преодоления напряженности в диалоге двух стран. Об этом заявил в четверг в эфире телеканала «Беларусь-1» президент Грузии Георгий Маргвелашвили. Он планирует в ближайшее время посетить Белоруссию с официальным визитом, передает ТАСС.
«Мы начали стратегию рациональных отношений с Россией, которые бы свели к минимуму напряженный тон между государствами. В этом контексте мы решили, что имеет смысл говорить о тех вопросах, где у нас нет больших разногласий - это и культурные, и гуманитарные вопросы, торговля», - сказал Маргвелашвили.
Президент отметил, что в этом процессе есть положительные результаты: грузинская продукция вернулась на рынок РФ, российские бизнесмены инвестируют в Грузию, активно приезжают в страну российские туристы.
«Мы этому рады», - сказал он.
«Мы думаем, что в какой-то момент диалог с российскими политиками будет основан как раз на интересах Грузии и России, на интересах региона, а не на основе политической конфронтации. Думаю, что в конце концов российские политики поймут это, будут уважать суверенитет нашей страны, тогда мы построим добрососедские отношения», - сказал президент.