ՀՀ կառավարությունը պատասխանել է Վահան Շիրխանյանի վերաբերյալ ՄԻԵԴ-ի հարցերին
Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանի հետ կապված ՀՀ կառավարությունը պատասխան է ուղարկել Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան։
«Պատասխանն ուղարկվել է փետրվարի 22-ին, հիմա դեռ իմ տրամադրության տակ չկա կառավարության՝ ՄԻԵԴ-ին ուղարկված պատասխանը։ Եվրոպական դատարանում պարոն Շիրխանյանի փաստաբանները կստանան պատասխանը, կփոխանցեն ինձ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Վահան Շիրխանյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Նշենք, որ ՀՀ կառավարությանը ժամկետ էր տրված պատասխանն ուղարկել ՄԻԵԴ մինչև փետրվարի 22-ը։
Aysor.am-ի հետ զրույցում ավելի վաղ Հայկ Ալումյանն ասել էր, որ հարցերը վերաբերում են Վ. Շիրխանյանի առողջական վիճակին՝ ներկայում առողջական ի՞նչ վիճակում է գնտվում, ի՞նչ բուժումներ է ստանում ու արդյոք այդ ստացած բուժումները համարժեք են  առողջական վիճակին։
Նշենք, որ փետրվարի 23-ին Վահան  Շիրխանյանին «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկից տեղափոխել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն։
Վահան Շիրխանյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է Արթուր Վարդանյանի կողմից ստեղծված հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու, դրա օգտին գործելու համար. նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։

Правительство Армении ответило на вопросы ЕСПЧ  относительно Ваана Ширхaняна
Правительство Армении предоставило Европейскому суду по правам человека (ЕСПЧ) ответ в связи с бывшим заместителем министра обороны Вааном Ширханяном.
«Ответ отправлен ЕСПЧ 22 февраля, сейчас в моем распоряжении отправленного правительством в ЕСПЧ ответа пока нет. Адвокаты господина Ширханяна в Европейском суде получат ответ и передадут мне», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Ваана Ширханяна Айк Алумян.
Отметим, что правительству Армении был дан срок для предоставления ответа в ЕСПЧ до 22 февраля.
Ранее в беседе с корреспондентом Aysor.am Айк Алумян заявил, что вопросы относятся к состоянию здоровья Ваана Ширханяна: в каком состоянии он находится, какое лечение получает и адекватно ли предоставляемое лечение его состоянию здоровья.
Напомним, вчера, 24 февраля, бывший заместитель министра обороны Ваан Ширханян был переведен из уголовно-исполнительного учреждения «Ереван-Кентрон» в медицинский центр «Эребуни».
Ваан Ширханян обвиняется в участии в созданном Артуром Варданяном преступном сообществе и действии в его пользу. Ему предъявлено обвинение по признакам ч.2 ст.223 Уголовного кодекса Армении.