Արցախը ժողովրդավարություն է կառուցում թշնամական կրակահերթերի ներքո. ՀՀ նախագահ
Չնայած Ադրբեջանի շարունակական սպառնալիքներին՝ Արցախի ժողովուրդը շարունակում է հաստատակամորեն կերտել սեփական ապագան, «Կարնեգի» կենտրոնում ելույթի ժամանակ ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀ նախագահը նշել է, որ փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում հանրաքվեի դրվեց սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթը:
«Արցախի ժողովուրդն իր ձայնը տվեց կառավարման լիարժեք նախագահական համակարգի ձևավորման օգտին: Ինչպես տեսնում եք, երկրի կառավարման մոդելի հարցում Հայաստանի և Արցախի պատկերացումները չեն համընկնում, սակայն նույնն է ժողովրդավարական հասարակարգ կառուցելու անխախտ վճռականությունը: Արցախի ժողովուրդն այդ կամքը դրսևորել է տասնյակ տարիներ շարունակ` ընտրությունների միջոցով ձևավորելով իր գործադիր, օրենսդիր և տեղական ինքնակառավարման մարմինները: Արցախի ժողովուրդն այլ ապագա չի պատկերացնում և լծված է մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների վրա հիմնված ազատ հասարակության կառուցման գործին», - ասել է նա։
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ արցախցին, ժողովրդավարական աշխարհի հետ հավասար, իրավունք ունի վայելելու համամարդկային բոլոր հիմնարար ազատությունները, շատ ավելի լավ գիտի ազատ ապրելու գինը, ինչի համար նա վճարել է իր սեփական զավակների արյան գնով:
«Այսօր էլ Արցախը ժողովրդավարություն է կառուցում թշնամական կրակահերթերի ներքո: Իսկ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է ազատության այս ձայնը լռեցնելու համար, կոչ է անում դատապարտել ժողովրդավարական գործընթացը Արցախում: Մինչ Արցախը հաստատուն քայլեր է կատարում դեպի ավելի ամուր ժողովրդավարություն, նրա հարևան Ադրբեջանը հատկապես վերջին շրջանում հաստատուն քայլեր է կատարում դեպի ժառանգաբար փոխանցվող լիակատար բռնապետություն», - նշել է Ս. Սարգսյանը։
Նա շեշտել է՝ «այստեղ հավաքվածներդ, ես տեսնում եմ, հայտնի փորձագետներ եք»։
«Եթե կա կառավարման, ինքնակազմակերպման այլընտրանքային մեխանիզմ չճանաչված միավորների համար, շնորհակալ կլինեմ, եթե հուշեք: Դժվար է բացատրել արցախցի գործընկերներին, թե ինչու ՄԱԿ-ի անդամ չհանդիսացող Կոսովոն կարող է համագործակցել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հետ և այդ կերպ ձևավորել իր կառավարման ինստիտուտները, իսկ իրենք դա անել չեն կարող: Հայաստանը, թեև չի ճանաչել Կոսովոյի անկախությունը, այնուամենայնիվ ԵԱՀԿ-ի բյուջեն ֆինանսավորելու միջոցով մասնակից է այդ գործընթացին: Վստահ եմ, որ միջազգային հանրությունը պետք է աստիճանաբար սկսի նպաստել Արցախի ժողովրդավարական գործընթացներին՝ անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կարգավիճակից», - հավելել է ՀՀ նախագահը։

Президент Армении: Арцах строит демократию под вражескими выстрелами, а Азербайджан движется к режиму абсолютного деспотизма
28/02/2017 17:16
«Вне зависимости от статуса Нагорно-Карабахской Республики, международное сообщество должно постепенно начать содействовать демократическим процессам в Нагорном Карабахе. Армения не признавала независимость Косово, но, тем не менее, посредством финансирования бюджета ОБСЕ, является участником этого процесса», - заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая в центре «Карнеги» в Брюсселе.
Он отметил, что Нагорный Карабах строит свое будущее, высказавшись за президентскую модель управления на конституционном референдуме.
«Жители Карабаха наряду с демократическим миром имеют право пользоваться всеми основополагающими общечеловеческими свободами. Сегодня Арцах строит демократию под вражескими выстрелами. А Азербайджан делает все, чтобы подавить этот голос свободы, призывает осудить демократический процесс в Арцахе», - заявил президент Армении.
«Пока Карабах делает шаги в стороны крепкой демократии, соседний Азербайджан уверенными шагами движется к передающемуся наследственно режиму абсолютного деспотизма. Здесь собрались известные эксперты, и я буду благодарен, если вы подскажете альтернативный механизм самоорганизации, управления для непризнанных единиц. Трудно объяснить коллегам в Арцахе, почему Косово, не являющаяся членом ООН, может сотрудничать с БДИПЧ/ОБСЕ, таким образом формировать свои институты управления, а они нет», - отметил С.Саргсян.