Լավրովն ասել է, թե ինչ է անհրաժեշտ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի երկխոսության համար
Ռուսաստանին ու ԱՄՆ-ին կհաջողվի առողջ հարաբերություններ ձեռք բերել, եթե միայն Վաշինգտոնը Մոսկվային ընդունի որպես իրավահավասար գործընկերոջ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը` «Аргументы и факты» թերթին տված հարցազրույցում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մենք բաց ենք նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հետ աշխատելու հարցում` հարաբերությունների առողջացման համար: Սակայն դա կհաջողվի ձեռք բերել, եթե միայն Վաշինգտոնում գործնականում հաշվի առնեն մեր ազգային շահերը, Ռուսաստանին որպես իրավահավասար գործընկերոջ ընդունեն», - ասել է Լավրովը:
Նա հիշեցրել է, որ Թրամփի նախընտրական կարգախոսն էր «Ամերիկան նորից դարձնենք հզոր»:
«Մենք դրա դեմ ոչինչ չունենք և չենք էլ կարող ունենալ` պայմանով, որ դրված նպատակի իրականացումը այլ երկրներին վնաս չի ենթադրում», - ընդգծել է Լավրովը:
«Վստահ եմ, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև հնարավոր է կառուցողական երկխոսություն` ցանկացած երկկողմանի ու միջազգային հարցերի շուրջ, եթե այն կառուցվի իրավահավասարության, իրական հարգանքի և միմյանց շահերը հաշվի առնելու ոգով` առանց շանտաժի և կամք պարտադրելու փորձի:  Դա ձեռք բերելը հեշտ չէ: Բայց, ինչպես նշել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, մենք պատրաստ ենք անցնել ճանապարհի մեր ուղին», - ասել է նա:

Лавров рассказал, что необходимо для диалога России и США
Добиться оздоровления отношений России и США удастся, только если Вашингтон будет воспринимать Москву как равноправного партнера. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, отвечая на вопросы читателей газеты «Аргументы и факты»,  передает РИА Новости.
«Мы открыты к работе с администрацией президента Дональда Трампа по оздоровлению ситуации в отношениях. Однако добиться этого получится, только если в Вашингтоне будут на деле учитывать наши национальные интересы, воспринимать Россию как равноправного партнера», — сказал Лавров.
Он напомнил, что Трамп шел на выборы под лозунгом «Снова сделаем Америку великой».
«У нас нет и не может быть против этого возражений при условии, что реализация поставленной цели не предполагает нанесение ущерба другим странам», — подчеркнул российский министр.
«Убежден, что между Россией и США возможен конструктивный диалог по любым двусторонним и международным вопросам, если он будет выстраиваться в духе равноправия, взаимной выгоды, реального уважения и учета интересов друг друга, без попыток шантажа и навязывания своей воли. Только на такой основе можно улучшить атмосферу и качество двусторонних отношений, вернуть их на траекторию поступательного развития. Добиться этого непросто. Но, как подчеркнул президент В.В.Путин, мы готовы пройти свою часть пути», — сказал он.