Ֆիյոնը կողմ է երկրում իսլամը խիստ վերահսկելուն
Ֆրանսիայում «Հանրապետականներ» կուսակցությունից նախագահի թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը կողմ է հադես եկել երկրում իսլամը խստորեն վերահսկելուն, փոխանցում է ТАСС-ը։
«Ես անհրաժեշտ եմ համարում, որ Ֆրանսիայում պետությունը խիստ վերահսկողություն սահմանի մուսուլմանական կրոնի նկատամամբ։ Պետք է նաև խիստ վերահսկողություն սահմանվի Ֆրանսիայում իսլամի կենտրոններին արտասահմանյան ֆինանսավորմանը և իմամների նախապատրաստությանը», - ասել է Ֆիյոնը։
«Ինտեգրիստական տենդենցների ուժգնացումը դարձել է իսլամի լուրջ խնդիր, և դա հարված է հասցնում եվրոպական տարածաշրջանի ավանդույթներին», - նշել է քաղաքական գործիչը։
Ֆիյոնը նաև հիշեցրել է, որ Ֆրանսիայում կրոնի նկատմամբ վերահսկողությունը «արտասովոր բան չէ»։ Մասնավորապես, Նապոլեոն Բոնապարտը 19-րդ դարում Ֆրանսիայում Թեմական խորհուրդ ստեղծեց, որը կարգավորում էր հուդդայականության վերաբերյալ հարցերը։

Фийон выступил за установление в стране жесткого контроля над исламом
Кандидат в президенты Франции от партии «Республиканцы» Франсуа Фийон выступил за установление в стране жесткого контроля над исламом, передает ТАСС.
«Я считаю совершенно необходимым, чтобы во Франции был установлен строгий контроль государства над мусульманской религией. Также должен быть установлен и жесткий контроль над финансированием из-за границы центров ислама во Франции и подготовки имамов», - сказал кандидат в президенты Франции. «Усиление интегристских тенденций стало серьезной проблемой ислама и это наносит удар по традициям европейского региона», - отметил политик.
Фийон также напомнил, что контроль над религией «не является чем-то необычным» для его страны. В частности, с этой целью в 19 веке Наполеон Бонапарт создал во Франции Консисторию, которая регулировала вопросы, относящиеся к иудаизму.