Times. Բրիտանիայի կառավարությունն ստեղծում Է օլիգարխների անշարժ գույքի՝ աշխարհում առաջին գրանցամատյանը
06/04/2017 20:10
Անանուն ընկերությունների հետևում թաքնվող օլիգարխները, որոնք Մեծ Բրիտանիայում ունեն միլիարդավոր ֆունտ ստեռլինգների արժողության շքեղ տներ և կալվածքներ, ստիպված կլինեն հայտնել իրենց անունները կոռուպցիայի դեմ պայքարի նոր կանոններին համապատասխան: Միացյալ Թագավորության կառավարության պլանը ենթադրում է բրիտանական անշարժ գույքի օտարերկրացի հարուստ սեփականատերերի հայտնաբերումը, որոնց հիմնական գործարարությունը գտնվում է արտասահմանում, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով The Times թերթին:
Ըստ թերթի տեղեկությունների՝ Մեծ Բրիտանիայի նախարարների կաբինետը որոշել է ստեղծել աշխարհում առաջին նման գրանցամատյանը: Այնտեղ կնշվեն օլիգարխների, օտարերկրացի կառավարական պաշտոնյաների եւ քաղաքական գործիչների անուններն ու ազգանունները, որոնք ընկերություններն օգտագործել են Լոնդոնում թանկ տների գնման համար՝ դրանով իսկ ազդելով անշարժ գույքի տեղական շուկայի վրա:
Այդ  քայլին, ինչպես տեղեկացրել են Հանցավորության դեմ պայքարի ազգային գործակալությունից, թույլ կտա բարձրացնել անշարժ գույքի շուկայի թափանցիկությունը, հատկապես Լոնդոնի կենտրոնական շրջաններում, կնպաստի հետևելու անօրինական ճանապարհով ստացված կապիտալի հոսքինևւ փողերի լվացման դեմ պայքարին:
Վերջին տվյալով՝ Անգլիայում և Ուելսում արտասահմանյան ընկերություններին է պատկանում 122 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ (152 միլիարդ դոլար) արժողությամբ անշարժ գույք: Ընդ որում անշարժ գույքի 160 օբյեկտներ, որոնք գնահատվում են 4.4 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ, ձեռքից ձեռք են անցել գաղտնի գործարքների հետևանքով:

Times: Британское правительство создает первый в мире реестр недвижимости олигархов
Олигархам, скрывающимся за анонимными компаниями, которые владеют в Великобритании фешенебельными домами и поместьями на миллиарды фунтов стерлингов, придется раскрыть свои имена в соответствии с новыми правилами по борьбе с коррупцией. Выявление богатых иностранных владельцев британской недвижимости, чей основной бизнес находится за границей, предполагает план правительства Соединенного Королевства, сообщает ТАСС со ссылкой на газету The Times.
По ее сведениям, британский кабинет решил создать первый в мире подобный реестр. В нем будут указаны имена и фамилии олигархов, зарубежных правительственных чиновников и политиков, которые использовали компании для покупки дорогих домов в Лондоне, влияя тем самым на местный рынок недвижимости.
Данный шаг, как проинформировали в Национальном агентстве по борьбе с преступностью, позволит повысить прозрачность рынка недвижимости, в особенности в центральных районах Лондона, посодействует отслеживанию потоков капитала, полученного незаконным путем, и борьбе с отмыванием денег.
Согласно недавним оценкам, иностранным компаниям в Англии и Уэльсе принадлежит недвижимость стоимостью 122 млрд фунтов стерлингов ($152 млрд). При этом 160 объектов недвижимости, оцениваемых в 4,4 млрд фунтов, перешли из рук в руки вследствие секретных сделок.