Ասադը հիշեցրել է, որ հազարավոր ահաբեկիչներ Սիրիայից կարող են մեկնել Եվրոպա
Սիրիայում կռվում է հարյուր հազարավոր ահաբեկիչներ, որոնք կարող են մեկնել եվրոպական երկրներ: Այս մասին հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադը Večernji list խորվաթական պարբերականին տված հարցազրույցում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Խնդիրը (ահաբեկիչների) քաղաքացիությունների մեջ չէ: Դուք գիտեք, որ ահաբեկիչներն ամբողջ աշխարհին նայում են որպես մի տարածք: Այդ պատճառով պարտադիր չէ, որ ձեր պետությանը կամ, ընդհանուր առմամբ, Եվրոպային սպառնացող վտանգը գա միայն եվրոպացիներից: Ճիշտ է, եվրոպացին ավելի վտանգավոր է, քանի որ նա լավ է կողմնորոշվում տեղանքում (Եվրոպայում), բայց նա կվերադառնա՝ իր հետ բերելով ահաբեկիչներ այլ երկրներից… ահաբեկչություններ իրականացնելու համար: Այդ պատճառով, երբ մենք խոսում ենք Սիրիայում ահաբեկիչների քանակի մասին, խոսում ենք վստահամբ հարյուր հազարավորների մասին… Առնվազն 100 հազար», - ասել է նախագահը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Սիրիան տվյալներ ունի բալկանյան երկրներից ահաբեկիչների մասին:
Ասադը նշել է, որ սիրիական կողմը չի կարող ունենալ հստակ տվյալներ իր տարածք ահաբեկիչների տեղաշարժման վերաբերյալ, քանի որ Թուրքիան ինքնուրույն է վերահսկում ընդհանուր սահմանը:

Асад напомнил, что тысячи террористов из Сирии могут отправиться в Европу
В Сирии воюют 100 тысяч террористов, которые могут отправиться в европейские страны, заявил президент Сирии Башар Асад в интервью хорватскому изданию Večernji list, передает РИА Новости.
«Проблема не в гражданствах (террористов). Вы знаете, что террористы смотрят на весь мир, как на одну территорию. Поэтому необязательно, что угроза вашему государству или Европе в целом происходит только от европейцев. Правильно, европеец опасней, так как он хорошо ориентируется на местности (в Европе), но он вернется и приведет террористов из других стран… для проведения терактов. Поэтому когда мы говорим о количестве террористов в Сирии, то говорим с уверенностью о сотнях тысяч… В смысле 100 тысяч как минимум. Конечно, они приезжают, уезжают и умирают в боях», — сказал президент, отвечая на вопрос, есть ли у Сирии данные о террористах из балканских стран.
Асад отметил, что сирийская сторона не может располагать точными данными о перемещении террористов на свою территорию и обратно, так как Турция самостоятельно контролирует общую границу.