ՄԱԿ-ը խնդրում է 72-ժամյա հումանիտար զինադադար հաստատել Սիրիայում
ՄԱԿ-ը դիմել է ՌԴ-ին, ԱՄՆ-ին, Թուրքիային՝ խնդրելով եռօրյա հումանիտար զինադադար հաստատել Սիրիայում, ճեպազրույցում հայտարարել է Սիրիայի խնդրով ՄԱԿ-ի հատուկ դեսպանորդի օգնական Յան Էգելանը՝ ամփոփելով Սիրիա հումանիտար մուտքի նպատակային խմբի՝ Ժնևում կայացած հերթական նիստի արդյունքները,  փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մեզ 72-ժամյա լիակատար զինադադար է հարկավոր Է, որպեսզի օգնություն հասցնենք Արևելյան Գուտա: Եվ դա մեզ հարկավոր է անել առաջիկա օրերին», - ասել է նա:
Էգելանը հավելել Է, որ ՄԱԿ-ի նիստում դիմել Է Սիրիայի աջակցման միջազգային խմբի երկրներին, մասնավորապես, ԱՄՆ-ին, նաև Ռուսաստանին ու Թուրքիային՝ որպես Սիրիայում հրադադարի ռեժիմի պահպանման երաշխավոր-երկրների՝ խնդրելով հնարավորություն ընձեռել հումանիտար օգնություն հասցնելու Սիրիա:
«Մեզ «կանաչ լույս» Է անհրաժեշտ ՄԱԿ-ի՝ ապրիլի-մայիսի հումանիտար պլանի համար, որպեսզի օգնության հասնենք 1 մլն մարդու», - ասել է նա:

ООН попросила ввести 72-часовое гуманитарное перемирие в Сирии
ООН обратилась к РФ, США, Турции с просьбой содействовать введению трехдневного гуманитарного перемирия в Сирии, заявил на брифинге помощник спецпосланника ООН по Сирии Ян Эгеланн по итогам очередного заседания в Женеве целевой группы по гуманитарному доступу в Сирию,  передает РИА Новости.
«Нам нужно 72 часа полного прекращения огня для того, чтобы доставить помощь в Восточную Гуту. И нам это нужно в ближайшие дни», — сказал он.
Эгеланн добавил, что на заседании ООН обратилась к странам Международной группы поддержки Сирии, в частности, к США, а также к России и Турции как странам-гарантам соблюдения режима прекращения огня в Сирии с просьбой о предоставлении доступа для доставки гуманитарной помощи в САР. «Нам необходим «зеленый свет» для гуманитарного плана ООН на апрель-май, чтобы добраться до 1 миллиона человек», — сказал он.