Ահմադինեժադին մերժել են նախագահի թեկնածու գրանցել հերթական ընտրություններում
Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադին մերժել են նախագահի թեկնածու գրանցել հերթական ընտրություններում: Այդ մասին հայտնում է Lenta.ru-ն՝ հղում անելով Reuters-ին:
Իսկ գործող նախագահ Հասան Ռոուհանին ներառվել է թեկնածուների թվում: Նաև թեկնածու է հաստատվել կոշտ ուղեգծի կողմնակից Էբրահիմ Ռաիսին: Ավելի վաղ Ահմադինեժադը փաստաթղթեր էր հանձնել երկրի նախագահի պաշտոնում իր թեկնածությունը գրանցելու համար: Մինչ այդ նա հայտարարել էր, որ մտադիր չէ իր թեկնածությունն առաջադրել նախագահի պաշտոնի համար, քանի որ Իսլամական Հանրապետության ղեկավար այաթոլլա Ալի Խամենեին նրան խորհուրդ Էր տվել չմասնակցել ընտրություններին:
Նախագահական մրցարշավին մասնակցել ցանկացողները կարող էին գրանցվել ապրիլի 10-ից: Ընտրությունները նախանշված են մայիսի 19-ին:

Ахмадинежаду отказали в допуске к выборам президента Ирана
Бывший президент Ирана Махмуд Ахмадинежад не допущен к регистрации кандидатом на очередных выборах. Oб этом сообщает Lenta.ru со ссылкой на  Reuters.
При этом действующий президент Хасан Роухани в число кандидатов вошел. Также в качестве кандидата был утвержден сторонник жесткой линии Эбрахим Раиси. Ранее сообщалось, что Ахмадинежад подал документы на регистрацию в качестве кандидата.
Отмечалось, что данный шаг расценивается как вызов, брошенный верховному лидеру страны аятолле Али Хаменеи, который настаивал на отказе бывшего главы государства от участия в этих выборах.
Регистрация кандидатов для участия в президентской кампании началась в понедельник, 10 апреля. Выборы назначены на 19 мая. Ахмадинежад был президентом страны с 2005 по 2013 год.