Ուշ թե շուտ այս Ցեղասպանությունը պետք է վերջնականապես դատապարտվի, որովհետև այլ ճանապարհ չկա. Էդուարդ Շարմազանով
24/04/2017 11:10
Էրդողանի կառավարման ժամանակահատվածում, դժբախտաբար, թե՛ տարածաշրջանային խաղաղության և թե՛, կարծեմ, թուրք հասարակության համար Թուրքիան խորացրեց անջրպետը՝ հաշտվելու իր ժողովրդի սեփական պատմության հետ, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Թուրքիան գնաց ու խորացրեց ավելի շատ ժխտողականությունը և հեռացավ հաշտության լեզվով խոսելու փորձից», - նշեց նա։
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց՝ պետք չէ ակնկալել, որ Էրդողանի վարչակարգը կարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և կարող է ունենալ նման խիզախություն՝ առերեսվել սեփական պատմության հետ։
«Բայց, ի հակառակ դրա և հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության, մենք տեսնում ենք, որ աշխարհում ավելանում են և՛ երկրների, և՛ նահանգների, և՛ մտավորականների, և՛ քաղաքացիների, ու, առհասարակ, դատապարտողների քանակը և որակը, և ուշ թե շուտ այս Ցեղասպանությունը պետք  է վերջնականապես դատապարտվի, որովհետև այլ ճանապարհ չկա», - ընդգծեց Էդուարդ Շարմազանովը։

Рано или поздно, Геноцид должен быть окончательно осужден, поскольку иного пути нет – Эдуард Шармазанов
24/04/2017 12:11
Турция в период правления Эрдогана, к сожалению, усугубила и проблемы региональной безопасности, и возможности для турецкого народа примириться с собственной историей, заявил сегодня журналистам в Мемориальном комплексе «Цицернакаберд» вице-спикер парламента Армении, пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
«Турция еще больше усилила политику отрицания и отдалилась от попытки примирения», - отметил он.
Вице-спикер парламента подчеркнул, что не нужно ожидать, что режим Эрдогана может признать Геноцид армян и иметь смелость столкнуться с собственной историей.
«Однако мы видим, что в противоположность этому и во имя защиты прав человека, сегодня в мире увеличивается как количество государств и штатов, так и представителей интеллигенции и граждан, осуждающих Геноцид армян. Рано или поздно, этот Геноцид должен быть окончательно осужден, поскольку иного пути нет», - подчеркнул Эдуард Шармазанов.