Կոլումբիայում գերի ընկած հայը կարողացել է խլել ապստամբների զենքն ու փախչել գերությունից
Հայաստանի և Ռուսաստանի քաղաքացի Արսեն Ոսկանյանն, ով Կոլումբիայում գերեվարվել էր Ազգային ազատագրական բանակ կոչվող ապստամբների խմբավորման կողմից, կարողացել է զենք խլել հսկիչներից, վիրավորել 5 մարդու ու փախչել գերությունից, գրում է «Коммерсант»-ը:
Ազգային ազատագրական բանակի հայտարարության համաձայն` Ա. Ոսկանյանին պատրաստվում էին առաջիկայում ազատ արձակել.
«Ազգային ազատագրական բանակի կենտրոնական ղեկավարությունը ցավում է, որ չի կարողացել իրականացնել նրա ազատ արձակման գործողությունը», - հայտնել են ապստամբներն իրենց կայքում:
Արսեն Ոսկանյանը գերի է ընկել 2016թ.-ի նոյեմբերի 5-ին: Կոլումբիայում նա զբաղվում էր թունավոր գորտերի որսով, որոնք հետագայում վաճառում էր միջազգային շուկայում:

В Колумбии армянин сбежал из плена повстанцев с их оружием
Гражданин России и Армении Арсен Восканян, взятый в Колумбии в плен повстанческой группировкой Армия национального освобождения (АНО), отнял оружие у конвоиров, ранил пятерых человек и сбежал, сообщает «Коммерсант».
По информации АНО, Восканяна готовили к освобождению. «Центральное командование АНО сожалеет, что не смогло выполнить операцию по освобождению», - сообщают повстанцы на своем сайте.
Арсен Восканян попал в плен 5 ноября 2016 года. В Колумбии он занимался ловлей ядовитых лягушек для их продажи на международном рынке.