Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Հնդկաստանի փոխնախագահ Մոհամմադ Համիդ Անսարիի գլխավորած պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Հնդկաստանի փոխնախագահ, խորհրդարանի վերին պալատի նախագահ Մոհամմադ Համիդ Անսարիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանրապետության նախագահը ողջունել է հյուրերին Հայաստանում՝ հույս հայտնելով, որ Հնդկաստանի փոխնախագահի պաշտոնական այցը Հայաստան նոր լիցք կհաղորդի հայ-հնդկական դարավոր բարեկամությանը: Անդրադառնալով հայ-հնդկական պատմական առնչություններին՝ Նախագահ Սարգսյանը նկատել է, որ դեռևս 17-19-րդ դարերում Հնդկաստանում կազմավորված հայկական համայնքներն ակտիվ դերակատարություն են ունեցել Հնդկաստանի հասարակական, քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային կյանքում, այդ թվում՝ Կալկաթայի, որտեղ ծնվել է Հնդկաստանի փոխնախագահ Մոհամմադ Համիդ Անսարին:
Զրուցակիցները երկուստեք համակարծիք են եղել, որ հազարամյակների պատմություն ունեցող հայ-հնդկական հարաբերություններն ամուր հիմք են միջպետական կապերի ամրապնդման և տարբեր ոլորտներում համագործակցության օրակարգն ընդլայնելու համար: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Հնդկաստանի փոխնախագահ Մոհամմադ Համիդ Անսարին կարևորել են բարձրաստիճան փոխայցելությունները և տարբեր մակարդակներում ակտիվ շփումները, այդ թվում՝ երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև:
Հնդկաստանի փոխնախագահը հանդիպման ժամանակ Հանրապետության Նախագահին է փոխանցել Հնդկաստանի նախագահ Պրանաբ Մուքերջիի ողերձը, որով նա նախագահ Սերժ Սարգսյանին պաշտոնական այցով հրավիրում է Հնդկաստան՝ քննարկելու հայ-հնդկական փոխգործակցության օրակարգն ու հարաբերությունների խորացման հնարավորությունները և հեռանկարը:
Երկկողմ կապերից բացի, հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանի իրավիճակին, առկա մարտահրավերներին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, ինչպես նաև միջազգային արդի խնդիրներին:

Президент Армении пригласили посетить Индию
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял находящегося с официальным визитом в республике вице-президента Индии, председателя верхней палаты парламента Мохаммада Хамида Ансари и возглавляемую им делегацию. Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Саргсян приветствовал гостей в Армении, выразив надежду, что официальный визит вице-президента Индии в Армению придаст новый импульс многовековой армяно-индийской дружбе.
Касаясь армяно-индийских исторических контактов, президент Саргсян заметил, что ещё в 17-19 веках армянские общины Индии играли активную роль в общественной, политической, экономической и культурной жизни Индии, в том числе в Калькутте, где родился Вице-президент Индии Мохаммад Хамид Ансари.
Собеседники выразили единое мнение, что имеющие тысячелетнюю историю армяно-индийские отношения являются прочной основой для укрепления межгосударственных связей и расширения повестки сотрудничества в разных сферах.
Президент Серж Саргсян и вице-президент Индии Мохаммад Хамид Ансари подчеркнули важность взаимных визитов высокого уровня и активных контактов на разных уровнях, в том числе, между законодательными органами двух стран.
Вице-президент Индии во время встречи передал президенту республики послание от президента Индии Пранаба Мукерджи, которым он приглашает президента Сержа Саргсяна в Индию с официальным визитом, чтобы обсудить возможности и перспективы углубления повестки армяно-индийского взаимодействия и сотрудничества.
Помимо двусторонних связей, на встрече речь шла также о региональной ситуации, существующих вызовах, процессе урегулирования НК проблемы, а также об актуальных международных вопросах.