ՔԶԱԿ-ը հաստատել է քիմիական զենքի համաշխարհային պաշարների 95 տոկոսի ոչնչացումը
Աշխարհում քիմիական զենքի հայտարարագրված պաշարների ավելի քան 95 տոկոսն այս պահին ոչնչացված է, հայտարարել է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ) գլխավոր տնօրեն Ահմետ Ուզյումջյուն՝ ելույթ ունենալով կազմակերպության 20-ամյակի առթիվ կազմակերպված հանդիսավոր արարողության ժամանակ, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Քիմիական զենքի լիակատար ոչնչացման և մշտական արգելման ճանապարհին մեր ջանքերը հասել են կարևոր ուղենիշի: Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիայի կատարումն սկսվել է 1997 թվականին և նպատակաուղղված էր զանգվածային բնաջնջման զենքի մի ամբողջ տեսակի վերացմանը: 20 տարվա ընթացքում Կոնվենցիայի մասնակից պետություններն իրականացրել են փաստաթղթում ամրագրված դրույթները, և դրա շնորհիվ ներկայում ամբողջ աշխարհում ոչնչացված Է քիմիական զենքի 95 տոկոսը», - ասել է նա:

ОЗХО подтвердила уничтожение 95% мировых запасов химического оружия
Более 95% задекларированных в мире запасов химического оружия на данный момент уничтожено, заявил в среду генеральный директор Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) Ахмет Узюмджю, выступая на торжественной церемонии по случаю 20-летия организации, передает ТАСС.
«Наши совместные усилия на пути к полному уничтожению и постоянному запрету химического оружия достигли важной вехи, - отметил он. - Выполнение Конвенции по запрещению химического оружия началось в 1997 году и было направлено на ликвидацию целого вида оружия массового уничтожения. На протяжении 20 лет государства - участники Конвенции воплощали в жизнь прописанные в документе положения, и благодаря этому в настоящее время во всем мире уничтожено 95% химического оружия».