Նստեք ձեր տեղը, ձեզ ձայն չեմ տվել. ՍԴ նախագահը՝ Տիգրան Եգորյանին (Լուսանկարներ)
Սահմանադրական դատարանում շարունակվում է Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի դիմումի քննությունը։ Դաշինքը պահանջում է անվավեր ճանաչել ապրիլի 2-ի խորհրդարանի ընտրությունների արդյունքները։
ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչության պետի տեղակալ Կարեն Բիշարյանը հարց ուղղեց ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանին, ասելով, որ ապրիլի 2-ին վերջինս զանգել է գլխավոր դատախազին և ասել, որ հանցագործության մասին հաղորդում կներկայացնի, մինչդեռ մինչ օրս դատախազություն ոչ մի փաստ չի ներկայացվել:
«Պատճառը ձեր համակարգի հանդեպ ունեցած անվստահությունն է, որ մենք ունենք ձեր համակարգի նկատմամբ: Սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ մենք փորձեցինք դատախազության հետ համագործակցել, բայց տեսանք դատախզությունը և իրավապահ մարմինները Հանրապետական կուսակցության հրամաններն են կատարում և պարտակում հանցագործությունները», - ասաց Լ.Զուրաբյանը:
Կ.Բիշարյանն էլ հակադարձեց՝ ասելով, որ Սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ հանցագործության մասին ՀԱԿ ներկայացրած գրավոր դիմումին սահմանված կարգով ընթացաքակարգ է տրվել:
«Դուք ուշադիր չէիք իմ պատասխանին: Ես չասացի, որ սահամանված կարգոց ընթացք չի տրվել: Դատախազությունն ու դատարանները պարտակեցին այն դեպքերը, որոնք կատարվել էին Սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ: Մենք բերեցինք փաստեր, որոնք անհերքելիորեն ընտրակեղծարարության հետ կապված ծանր հանցագործություններ էին բացահայտում, բայց ոչ մի ընտրակեղծարար չպատժվեց՝ համաձայն մեր օրենսդրության», - ասաց Լ.Զուրաբյանը:
Դրանից հետո Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի շահերը դատարանում ներկայացնող Տիգրան Եգորյանը փորձեց լրացնել Լ.Զուրաբյանի պատասխանը, ինչը զայրացրեց ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանին։
«Նստեք ձեր տեղը, ձեզ ձայն չեմ տվել», - ասաց նա՝ դիմելով Եգորյանին, ապա հավելեց, որ վերջինս կարող է ամբիոնին մոտենալ և հայտարարություն անել միայն, երբ Լևոն Զուրաբյանը կպնդի, որ իր պատասխանը լրացնելու կարիք կա:
Շարունակելով Լևոն Զուրաբյանը պնդեց, որ դատախազությունն անգործության է մատնված՝ օրինակ բերելով դպրոցի տնօրենների ձայնագրությունները, որոնց բացահայտման ուղղությամբ պատշաճ քննություն չի տարվել: Զուրաբյանի այս հայտարարությունը զայրացրեց Բիշարյանին.
«Դուք գնահատական տալու իրավունք չունեք, ընդհամենը հարցիս պատասխանեք», - արձագանքեց նա:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը նկատողություն արեց կողմերին՝ պնդելով, որ վերջիններս պատասխանեն կոնկրետ հարցերի:
«Նորից եմ ձեզ զգուշացնում, մի փորձեք հարցադրումն օգտագործել որոշակի տեսակետ արտահայտելու համար: Հստակեցրեք հարցը, ինչ եք ուզում պարզել, տվեք հարցը և առանց մեկնաբանությունների սպասեք պատասխանին», - ասաց նա:

Председатель КС – Тиграну Егоряну: Сядьте на место, вам право голоса никто не давал
В Конституционном суде Армении продолжается рассмотрение заявления блока «Конгресс – НПА». Блок требует признать недействительными результаты парламентских выборов 2 апреля.
Заместитель начальника управления Генеральной прокуратуры по особо важным делам Карен Бишарян обратился к Левону Зурабяну, заявив, что 2 апреля он позвонил генеральному прокурору и сказал, что представит сообщение о преступлении, однако в прокуратуру по сей день не представлен ни один факт.
«Причина – в недоверии к вашей системе. Во время конституционного референдума мы пытались сотрудничать с прокуратурой, но увидели, что прокуратура и правоохранительные органы выполняют приказы Республиканской партии и прикрывают преступления», - сказал Левон Зурабян.
К.Бишарян в ответ заявил, что письменному сообщению о преступлении, которое было представлено «Армянским национальным конгрессом» во время конституционного референдума, в установленном порядке был дан ход.
«Вы были невнимательны к ответу. Я не сказал, что в установленном порядке не был дан ход. Прокуратура и суды прикрыли те случаи, которые произошли во время конституционного референдума. Мы привели факты, которые раскрывали тяжелые преступления, связанные с избирательными фальсификациями. Однако ни один из фальсификаторов не был наказан в соответствии с нашим законодательством», - заявил Левон Зурабян.
После этого представляющий интересы блока «Конгресс – НПА» Тигран Егорян попытался дополнить ответ Левона Зурабяна, что возмутило председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна.
«Сядьте на свое место, вам право голоса никто не давал», - сказал он, обратившись к Тиграну Егоряну, и добавил, что он может выступать с заявлениями лишь тогда, когда Левон Зурабян подтвердит необходимость в дополнении ответа.
Левон Зурабян также заявил, что прокуратура бездействует, приведя в пример с записями бесед с директорами общеобразовательных школ и детских садов, в направлении  раскрытия которых надлежащее следование не было проведено.
«У вас нет права давать оценку, просто ответьте на  мой вопрос», - отреагировал возмущенно К.Бишарян.
Председатель Конституционного суда сделал замечание сторонам и призвал их отвечать на конкретные вопросы.
«Предупреждаю вас снова, не пытайтесь использовать вопрос, чтобы высказать определенное мнение. Уточните вопрос, что хотите выяснить, задайте вопрос и ждите ответа без комментариев», - сказал он.