Հունգարիան ավարտել է Սերբիայի հետ սահմանին երկրորդ ցանկապատի կառուցումը
Հունգարիան ավարտել է Սերբիայի հետ սահմանին երկրորդ ցանկապատի կառուցումը: Այն ունի 3 մետր բարձրություն և 155 մետր երկարություն, և կարող է կանգնեցնել մարդկանց ցանկացած ամբոխ: Այդ մասին հայտնել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Սերբա-հունգարական սահմանի երկարությունը 175 կիլոմետր է: Սահմանին առաջին պատնեշները Բուդապեշտը կառուցել է 2015 թվականին՝ փորձելով կանգնեցնել հարավից սիրիացի փախստականների հոսքը: Ներգաղթյալների հետ բախումներում հունգարական ոստիկանությունն ակտիվ կիրառել է ջրցան մեքենաներ և արցունքաբեր գազ:
Հունգարիան նաև նման պատնեշ է կառուցել Խորվաթիայի հետ սահմանին:
Վիկտոր Օրբանը հայտնի է որպես միգրացիայի ազատության և Սիրիայից փախստականների համար բաց սահմանների քաղաքականության կոշտ հակառակորդ:

Венгрия достроила второй забор на границе с Сербией
Венгрия завершила строительство второго ограждения на границе с Сербией. Забор имеет высоту 3 метра, протяженность 155 метров и способен остановить любую толпу людей, сообщил венгерский премьер-министр Виктор Орбан, передает русская служба BBC.
Длина сербско-венгерской границы составляет 175 километров.
Первые ограждения на границе Будапешт построил в 2015 году, пытаясь остановить поток сирийских беженцев с юга. В стычках с мигрантами венгерская полиция активно применяла водометы и слезоточивый газ.
В том же году Венгрия возвела аналогичное препятствие на границе с Хорватией.
Виктор Орбан известен как жесткий противник свободы миграции и политики открытых границ для беженцев из Сирии.