Նեթանյահուն Թրամփին հավաստիացրել է նրա խաղաղ նախաձեռնություններին աջակցելու պատրաստակամության մասին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն երկիր ժամանած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին հավաստիացրել է նրա տարածաշրջանային խաղաղ նախաձեռնություններին աջակցելու պատրաստակամության մասին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Նա մասնակցել է Թրամփին դիմավորելու հանդիսավոր արարողությանը, որը ժամանել է Սաուդյան Արաբիայից՝ շարունակելով որպես նախագահ իր առաջին արտասահմանյան շրջագայությունը:
«Ձեր այցն իրավամբ պատմական է: Նախկինում երբեք ԱՄՆ նախագահը իր առաջին այցով չի ուղեւորվել Մերձավոր Արևելք՝ կանգ առնելով Իսրայելում: Իսրայելը կիսում է խաղաղության ձեր ձգտումը: Մենք արդեն խաղաղություն ենք ձեռք բերել Եգիպտոսի և Հորդանանի հետ: Իսրայելը ձեռք է պարզում բոլոր նրանց, ովքեր խաղաղություն  են ցանկանում», - հայտարարել է Նեթանյահուն:
Նա հույս է հայտնել, որ կգա օրը, երբ Իսրայելի վարչապետը կկարողանա կրկնել այն երթուղին, որն անցել է ԱՄՆ նախագահի օդանավը:
«Դուք հենց նոր էր Ռիյադից ժամանեցիք Թել Ավիվ: Հույս ունեմ, որ երբեւէ Իսրայելի վարչապետը կկարողանա Թել Ավիվից էր Ռիյադ մեկնել», - ասել է նա:
Իսրայելի վարչապետը նշել է, թե չի կասկածում, որ Թրամփի օրոք Իսրայելի եւ ԱՄՆ-ի դաշնակցությունը ավելի կխորանա:
«Ես համոզված եմ, որ ձեր ղեկավարությամբ ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի հրաշալի դաշինքը ավելի ուժեղ կդառնա», - ասել է նա:

Нетаньяху заверил Трампа в готовности поддержать его мирные инициативы
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заверил прилетевшего в страну президента США Дональда Трампа в готовности поддержать его региональные мирные инициативы, передает РИА Новости.
Глава правительства участвовал в торжественной церемонии встречи Трампа, который прилетел из Саудовской Аравии, продолжая свое первое зарубежное турне в качестве президента.
«Ваш визит по-настоящему исторический. Никогда ранее президент США не отправлялся в первый визит на Ближний Восток с остановкой в Израиле. Израиль разделяет ваше стремление к миру. Мы уже достигли мира с Египтом и Иорданией. Рука Израиля протянута всем, кто хочет мира», — заявил Нетаньяху.
Нетаньяху выразил надежду, что настанет день, когда премьер-министр Израиля сможет повторить маршрут, который проделал самолет президента США.
«Вы только что прилетели из Эр-Рияда в Тель-Авив. Надеюсь, когда-нибудь израильский премьер-министр сможет полететь из Тель-Авива в Эр-Рияд», — сказал он.
Израильский премьер также отметил, что не сомневается в том, что при Трампе союз Израиля и США еще больше укрепится. «Я уверен, что под вашим руководством замечательный альянс между США и Израилем станет еще сильнее», — сказал он.