Բրազիլիայում ցուցարարներն այրել են նախարարության շենք
Բրազիլիայի մայրաքաղաքում ցուցարարները հրկիզել են ևս մեկ նախարարության շենք, այս անգամ Ֆինանսների նախարարության շենքն է տուժել, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ հայտնել էին Գյուղատնտեսության նախարարության շենքի հրկիզման մասին։ Դրանից հետո իշխանությունները որոշում են կայացրել շտապ տարհանել Բրազիլիայի նախարարությունների բոլոր աշխատակիցներին։
Ցուցարարները պահանջում են նախագահ Միշել Թեմերի հրաժարականն ու արտահերթ ընտրությունների անցկացում։ Տարբեր գնահատականներով, ցույցերին մասնակցում է ավելի քան 150 հազար մարդ։
Կառավարական շենքերի պաշտպանության համար արդեն ներգրավվել են ռազմական ստորաբաժանումները։ Ռազմական ոստիկանությունը արցունքաբեր գազ է կիրառել, ցույցերի կազմակերպիչները մեղադրում են ոստիկանության հրազեն օգտագործելու մեջ ու հայտնում են մեկ վիրավորի մասին։

В Бразилии манифестанты подожгли министерство
Здание еще одного министерства, на этот раз финансов, подожжено в среду манифестантами в столице Бразилии, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось о поджоге министерства сельского хозяйства. После этого власти приняли решение о срочной эвакуации всех сотрудников ведомств в Бразилиа.
В столице проходят массовые акции противников президента Мишела Темера с требованием его отставки и проведения досрочных выборов главы государства. По разным оценкам, в них принимают участие более 150 тысяч человек.
В районе беспорядков уже развернуты военные подразделения для защиты правительственных зданий. Военная полиция, в том числе конная, вступила в противостояние с манифестантами, используя слезоточивый газ. Организаторы протестов обвиняют полицию в применении огнестрельного оружия и сообщают об одном раненом.