ՄԱԿ. Սիրիայում վերջին օրերին տասնյակ խաղաղ բնակիչ է զոհվել
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պահանջել է ապահովել Սիրիայի քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դիրքերը ռմբակոծելիս:
Ինչպես տեղեկացնում է DW.com-ը, միայն վերջին օրերին ավիահարձակումների և ջիհադականների վրեժխնդրության գործողությունների հետևանքով տասնյակ խաղաղ բնակիչներին զոհվել: Այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Զեյդ Ռաադ ալ-Հուսեյնը:
Մայիսի 14-ին Ռաքքայում տեղի ունեցած ավիահարվածի հետևանքով ՄԱԿ-ի տվյալներով 23 մարդ է զոհվել, այդ թվում 17 կին: Օրեր անց օդային հարձակումը Աբու Քամալ քաղաքի բնակելի թաղամասերում 59 քաղաքացու մահվան պատճառ է դարձել, այդ թվում 16 երեխա և 12 կին:

ООН: В Сирии за последние дни погибли десятки мирных граждан
Организация Объединенных Наций потребовала обеспечить защиту гражданского населения в Сирии во время бомбардировок позиций террористической организации «Исламское государство» (запрещенное в России), передает DW.com.
Лишь за последние дни в результате авианалетов и акций возмездия джихадистов убиты десятки мирных жителей, заявил в пятницу, 26 мая, верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн.
Только при авиаударе 14 мая по восточному району Ракки погибли, по данным ООН, 23 человека, в том числе 17 женщин. Спустя сутки воздушная атака на жилые кварталы города Абу Камаль привела к гибели 59 гражданских лиц, включая 16 детей и 12 женщин.