ՌԴ-ում դատարանը երկարաձգել է հայ գործարարի կալանքը
Մոսկվայի Պերսնենսկի դատարանը վճռել է մինչև օգոստոսի 24-ը երկարաձգել հայազգի գործարար Արամ Պետրոսյանի կալանքը, որն անցյալ տարվա ամռանը «Սիթիբանկ»-ի Մոսկվայի մասնաճյուղում մարդկանց էր պատանդ վերցրել, դատարանի դահլիճից հայտնում է РИА Новости-ի թղթակիցը։
«Քննության միջնորդությունը բավարարել, Պետրոսյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգել մինչեւ օգոստոսի 24-ը», - ասել է դատավորը։
Միջնորդությունը հիմնավորելիս քննիչը պնդել է, որ քրեական գործը հատուկ բարդություն ունի, սակայն դատավորից նկատողություն է ստացել նախաքննությունը երկարաձգելու պատճառով։
Անձամբ Պետրոսյանը հայտարարել է, որ պատանդառման համար իրեն մեղավոր է ճանաչում, իսկ ահաբեկչության սպառնալիքի՝ ոչ։
Արամ Պետրոսյանը մեղադրվում է ահաբեկչության և մարդկանց պատանդ վերցնելու համար։
2016 թվականի օգոստոսին Պետրոսյանը Մոսկվայի «Սիթիբանկ»-ի մասնաճյուղում 4 մարդու է պատանդ վերցրել՝ սպառնալով պայթեցնել բանկը։ Սակայն հետո տղամարդը բաց է թողել պատանդներին ու հանձնվել իրավապահներին։

В РФ суд продлил арест бизнесмена-армянина, захватившего заложников в московском банке
Пресненский суд Москвы продлил до 24 августа арест бизнесмену Араму Петросяну, который летом прошлого года захватил заложников в московском отделении «Ситибанка»и обвиняется в угрозе совершения теракта, передает корреспондент РИА Новости из зала суда.
«Ходатайство следствия удовлетворить, продлить срок ареста Петросяну до 24 августа», — сказала судья.
Следователь, обосновывая ходатайство, отметил, что уголовное дело имеет особую сложность. Однако судья сделала следователю замечание о затягивании расследования.
Сам Петросян заявил, что вину в захвате заложников признает, а в угрозе теракта — нет.
Петросян обвиняется в терроризме и захвате заложников.
В августе 2016 года Петросян захватил четырех заложников в отделении «Ситибанка» в центре Москвы, пригрозив его взорвать. Потом мужчина по одному отпустил заложников и сдался правоохранителям.