Լեհաստանի ԱԳՆ ղեկավարը Բարսելոնայի ահաբեկչությունը բացատրել է ներգաղթյալների ազդեցությամբ
Լեհաստանի ներքին գործերի նախարար Մարիուշ Բլաշակը Բարսելոնայում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո հայտարարել է, որ իր երկրում նման իրադարձություններն անհնարին են, քանի որ Վարշավան հրաժարվել է ընդունել ներգաղթյալների Աֆրիկայից և Մերձավոր Արևելքից, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մեզ մոտ Լեհաստանում չկան մուսուլմանական համայնքներ, բազմաթիվ անկլավներ, որոնք իրենցից ներկայացնում են իսլամիստ ահաբեկիչների բնական բազա։ Մենք անում ենք հնարավոր ամեն բան, որպեսզի երկիրը լինի անվտանգության մեջ, և չենք համաձայնում ընդունել ներգաթյալներին», - ընդգծել է գերատեսչության ղեկավարը։
Նա նաև նշել է, որ Կատալոնիայի իրադարձությունները «քաղաքակրթությունների բախում» են և հավելել, որ դրա դեմ պայքարի արդյունավետ մեթոդներ գոյություն չունեն։ «Եվրոպայի համար միակ հնարավորությունը դռները փակելն է», - եզրափակել է Բլաշակը։

Глава МВД Польши объяснил теракт в Барселоне засильем мигрантов
Министр внутренних дел Польши Мариуш Блащак после теракта в Барселоне заявил, что в его стране подобные события невозможны, поскольку Варшава отказалась принимать мигрантов из Африки и с Ближнего Востока. Такое мнение он высказал в четверг, 17 августа, передает ТАСС.
«У нас в Польше нет мусульманских сообществ, многочисленных анклавов, которые представляют собой естественную базу для исламских террористов. Мы делаем все возможное, чтобы страна была в безопасности, и не соглашаемся принимать мигрантов», — подчеркнул глава ведомства.
Он также отметил, что события в Каталонии являются «столкновением цивилизаций», и добавил, что эффективных методов борьбы с этим не существует. «Единственная возможность для Европы — закрыть двери», — заключил Блащак.