Պենտագոնի ղեկավարը հայտարարել է հյուսիսկորեական հրթիռները խոցելու ԱՄՆ պատրաստակամության մասին
Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսը հայտարարել է, որ ամերիկացի զինվորականները պատրաստ են խոցել ԿԺԴՀ-ի հրթիռները, որոնք բաց կթողնվեն ԱՄՆ-ի կամ այս երկրի դաշնակիցների ուղղությամբ:
«Ճապոնիայի, Գուամի, ԱՄՆ-ի, Հարավային Կորեայի ուղղությամբ հրթիռի արձակման դեպքում մենք կձեռնարկեն անհապաղ հստակ քայլեր, որպեսի խոցենք այն»,- Մեթիսի խոսքերը մեջբերում է РИА Новости-ն:
Այդ հայտարարությունը Մեթիսն արել է ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի անվտանգության գծով նախարարների հանդիպման ժամանակ, որին ներկա էին երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները:

Глава Пентагона заявил о готовности США сбивать северокорейские ракеты
Глава Пентагона Джеймс Мэттис заявил о том, что американские военные готовы сбивать ракеты КНДР, которые будут пущены в сторону территории США или их союзников.
«В случае запуска ракеты в направлении территории Японии, Гуама, США, (Южной) Кореи мы предпримем немедленные конкретные действия, чтобы сбить её»,- цитирует его РИА Новости.
Данное заявление Мэттис сделал во время министерской встречи США и Японии по безопасности, на которой присутствовали главы внешнеполитических и оборонных ведомств двух стран.