Բարսելոնայում մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ահաբեկչության զոհերի հիշատակը
Բարսելոնայի Կատալունիա հրապարակում լռության րոպեի արարողություն է անցկացվել ի հիշատակ Կատալոնիայում կատարված ահաբեկչական գործողությունների զոհերի, հայտնում է «Интерфакс»-ը՝ հղում անելով իսպանական La Vanguardia թերթին:
Հրապարակում մի քանի հազար մարդ էր հավաքվել: Արարողությանը մասնակցել են Իսպանիայի Ֆիլիպ Վեցերորդ թագավորը, Իսպանիայի կառավարության նախագահ Մարիանո Ռախոյը, Կատալոնիայի ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը, Բարսելոնայի ալկալդ (քաղաքագլուխ) Ադա Կոլաուն, Իսպանայի քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարներ: Լռության րոպեի ավարտվելուց հետո հավաքվածներից ոմանք սկսել են բացականչել՝ «Ես չե՛մ վախենում»:
Արարողության ընթացքում ձեռնարկվել էին անվտանգության աննախադեպ միջոցներ: Ոստիկանությունը դրան մասնակցել ցանկացողներին  հանձնարարել էր Կատալունիա հրապարակ գալ ոտքով և առանց մեծ պայուսակների: Օգոստոսի 18-ի կեսգիշերվանից Իսպանիայում եռօրյա սուգ է հայտարարված:

Память жертв терактов почтили минутой молчания в Барселоне
Церемония минуты молчания в память жертв терактов в Каталонии прошла в пятницу в полдень на площади Каталунья в Барселоне, об этом пишет испанская газета La Vanguardia, передает «Интерфакс».
На площади собрались несколько тысяч человек. В церемонии приняли участие испанский король Фелипе VI, председатель испанского правительства Мариано Рахой, глава Каталонии Карлес Пучдемон, алькальд (градоначальница) Барселоны Ада Колау, лидеры испанских политических партий. По окончанию минуты молчания некоторые из собравшихся начали кричать: «Я не боюсь!»
На церемонии были предприняты беспрецедентные меры безопасности. Полиция рекомендовала желающим принять в ней участие приходить на площадь Каталунья пешком и без больших сумок. С полночи пятницы в Испании объявлен трехдневный траур.