Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը քննադատել է Մերկելի օգտին չքվեարկելու Էրդողանի կոչը
Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Զիգմար Գաբրիելը քննադատել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կոչը գերմանաբնակ թուրքերին՝ չքվեարկել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին և նրա դաշնակիցների կուսակցությունների օգտին, հայտնում է Gazeta.ru-ն` հղում անելով Tagesschau-ին։
«Դա մեր երկրի ինքնիշխանությանը միջամտելու գործողություն է»,- ասել է Գաբրիելն՝ ավելացնելով, որ Էրդողանը ցանկանում է Գերմանիայի բնակիչներին միմյանց դեմ տրամադրել։
Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Մարտին Շուլցը, ով Մերկելի հիմնական մրցակիցն է,  նշել է, որ Էրդողանը կորցրել է չափի զգացումը, և որ ինքը գնալով ավելի ու ավելի է աջակցում մարդկանց, ովքեր պայքարում են ազատ և ժողովրդավար Թուրքիայի համար։
Ավելի վաղ Էրդողանը կոչ էր արել չքվեարկել Մերկելի և նրա դաշնակիցների կուսակցությունների օգտին՝ ասելով, որ նրանք հանդիսանում են «Թուրքիայի թշնամի»։

Глава МИД ФРГ раскритиковал призыв Эрдогана не голосовать за Меркель
Глава МИД Германии Зигмар Габриэль раскритиковал призыв президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана к живущим в Германии туркам не голосовать за партию нынешнего канцлера Германии Ангелы Меркель. Об этом сообщает Gazeta.ru со ссылкой на  Tagesschau.
«Это уникальный акт вмешательства в суверенитет нашей страны»,-сказал Габриэль, добавив, что Эрдоган хочет настроить жителей Германии друг против друга.
Лидер социал-демократической партии Мартин Шульц, являющийся основным конкурентом Меркель на выборах, отметил, что Эрдоган «потерял чувство меры» и что он все больше поддерживает людей, борющихся за «свободную и демократическую Турцию».
Ранее Эрдоган, призывая не голосовать за партии, дружественные Меркель, заявил, что они являются «врагами Турции».