ՍՄԱՐԹ կենտրոնների հիմնումը հայաստանյան գյուղերի փրկությունը կարող է լինել. Գարո Արմեն (Տեսանյութ)
«Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի (COAF)  հիմնադիր, ՍՄԱՐԹ կենտրոնի նախաձեռնող Գարո Արմենը մտադիր է ՍՄԱՐԹ կենտրոններ հիմնել Հայաստանի գյուղերում:
«Հայաստան-Սփյուռք» 6-րդ համահայկական համաժողովի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում Գարո Արմենն ընդգծեց, որ հիմադրամը սկսել է գործել 14 տարի առաջ և բավականին արդյունավետ է գործում: Նրա խոսքով՝ գյուղերում երեխաների կարողությունները բարձր են, մինչդեռ ռեսուրսների բացակայության պաճառով դրանք հնարավոր չի լինում կյանքի կոչել:
«Հայ ազգը շատ աշխատասեր է, բայց աշխատասիրությունը բավարար չէ: Պետք է խելացի ձևով աշխատել, դրա համար ուզում ենք ՍՄԱՐԹ կենտրոնի միջոցով տարածվել հայաստանյան բոլոր  գյուղերում», - ասաց նա:
Գարո Արմենը վստահություն հայտնեց, որ ծրագիրը Հայաստանի գյուղերում ապրող հաջորդ սերունդների փրկությունը կլինի:
Aysor.am-ի թղթակից դիտարկմանը, թե ի՞նչ միջոցներ են պետք ծրագիրը գյուղերում տարածելու համար, Գարո Արմենն արձագանքեց.
«Գործերը տարածելու համար մի քանի բանի պետքություն ունենք: Գումարը կարևոր է: Մենք հաշվարկել ենք, որ, օրինակ, 20 սմարթ կենտրոնի համար գումարը 200 մլն դոլար պիտի լինի: Հարուստ  հայեր կան, որ իրենց համար այս գումարը տալով գրպանի տարբերությունը չեն զգա, բայց սա գյուղերի ու գավառների փրկությունը կարող է լինել»:
Գարո Արմենը նշեց, որ թեև համաժողովը կարևոր է, բայց դրանից զատ պետք է հստակ քայլեր արվեն, որոնք միտված կլինեն ծրագրերի կյանքի կոչմանը:
«Ուսումի զարգացած մոդելները պիտի տարածենք: Այդ գործը դյուրին գործ չէ, բայց կարող ենք կատարել», - եզրափակեց նա:
Նշենք, որ Հայաստանում կրթական նորարար ծրագրերի զարգացման վերաբերյալ «Հայաստան-Սփյուռք» համաժողովի իր ելույթում խոսել էր նաև նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Անկախության 26 տարիների ընթացքում մեր գործարար համայնքի ներկայացուցիչները բազում նվիրատվություններ և բարեգործություններ են իրականացրել Հայաստանում և Արցախում: Ներդրումներ են արվել նաև մեր լուսավոր ապագայի մեջ՝ ի դեմս «Թումո», «Սմարթ կենտրոնների» և այլն», - նշել էր Ս.Սարգսյանը:

Основание центров SMART может стать спасением для армянских сел – Гаро Армен
Учредитель фонд «Дети Армении» (COAF), инициатор образовательных центров SMART Гаро Армен намерен основать инновационные «Smart Centre» в селах Армении.
В беседе с журналистами на Шестом всеармянском форуме «Армения-Диаспора» Гаро Армен подчеркнул, что фонд начал действовать 14 лет назад и работает довольно эффективно. По его словам, у детей в селах есть большой потенциал, однако из-за отсутствия ресурсов его не удается реализовать.
«Армянский народ очень трудолюбивый, но трудолюбия недостаточно. Нужно работать с умом, поэтому мы хотим с помощью центров SMART распространить программу во всех селах Армении», - сказал он.
Гаро Армен выразил уверенность, что эта программа станет спасением для живущих в селах Армении следующих поколений.
На вопрос корреспондента Aysor.am, какие средства необходимы для распространения программы в селах, Гаро Армен ответил:
«Для расширения и распространения программы мы нуждаемся в нескольких вещах. Важна сумма. Мы рассчитали, что, к примеру, для 20 центров SMART нужна сумма в размере 200 млн. долларов. Есть богатые армяне, которые отдав эту сумму, не почувствуют разницы в кошельке, но это может стать спасением для села и областей».
Гаро Армен отметил, что хотя и форум очень важен, однако кроме этого необходимо предпринять конкретные шаги, которые будут нацелены на реализацию программ.
«Мы должны распространить развитые модели образования. Это – нелегкое дело, но мы можем сделать это», - резюмировал он.