Սահմանել անտառհատումների որոշակի շեմ և խիստ պատիժ նախատեսել այն խախտողների նկատմամբ. Վարչապետ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են օրեր առաջ Տավուշի մարզի Հաղարծին գյուղում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև անտառային ոլորտի բարեփոխումների ընթացքը:
Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանը վարչապետ Կարապետյանին զեկուցել է բնակիչների մտահոգությունների մասին և խնդրի լուծման առաջարկություններ ներկայացրել: Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին համալիր վերլուծություն ներկայացնել անտառհատումների ծավալի (ապօրինի և օրինական), անտառպահպանության և անտառտնտեսությունների գործունեության վերաբերյալ՝ առաջարկելով սահմանել անտառհատումների որոշակի շեմ և խիստ պատիժ նախատեսել այն խախտողների նկատմամբ:
Կառավարության ղեկավարին է ներկայացվել նաև անտառային ոլորտի բարեփոխումների հայեցակարգի լրամշակված տարբերակը: Զեկուցվել է անտառների պահպանության, ապօրինի ծառահատումների դեմ պայքարի, հսկողության և մոնիթորինգի, անտառային տնտեսության զարգացման և պատասխանատու կառույցների օպտիմալացման ուղղությամբ նախատեսվող միջոցառումների մասին: Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ում կառուցվածքային և գործառութային բարեփոխումներին, որոնք կնպաստեն այդ կառույցի աշխատանքի արդյունավետության և հասցեականության բարձրացմանը:
Ընդհանուր առմամբ հավանության արժանացնելով առաջարկվող փոփոխությունները՝ վարչապետը հանձնարարել է հայեցակարգի նախագիծը քննարկել շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ:

В правительстве Армении обсудили ход реализации реформ в лесной сфере
В ходе состоявшегося сегодня у премьер-министра Карена Карапетяна совещания обсуждались ситуация, создавшаяся несколько дней назад в селе Агарцин Тавушской области, а также ход реализации реформ в лесной сфере.
Губернатор Тавуша Овик Абовян доложил премьер-министру об обеспокоенности жителей и представил предложения по решению проблемы. Карен Карапетян поручил ответственным лицам представить комплексный анализ объемов рубки леса (законного и незаконного), деятельности лесных хозяйств, предложив установить для вырубки леса определенный порог и предусмотреть строгое наказание для нарушителей.
Главе правительства был представлен также доработанный вариант концепции реформ в лесной сфере. Было доложено о мерах, предусмотренных в направлении охраны и защиты лесов, борьбы с незаконной вырубкой деревьев, контроля и мониторинга, развития лесных хозяйств и оптимизации ответственных структур. В частности, были затронуты структурные реформы в ГНКО «Армлес», которые посодействуют повышению эффективности и адресности работы этой структуры.
Премьер-министр, одобрив в целом предлагаемые изменения, поручил обсудить концепцию с заинтересованными ведомствами.