Մոլդովայի խորհրդարանը սկսել է նախագահի իմպիչմենթի գործընթացը
Մոլդովայի խորհրդարանի պատգամավորները եվրոպամետ Լիբերալ կուսակցությունից սկսել են ստորագրություններ հավաքել պաշտոնից նախագահ Իգոր Դոդոնին հեռացնելու գործընթացը սկսելու մասին օրինագծի համար, հայտնում է Korrespondent.net-ը՝ հղում անելով Укринформ-ին:
Նշվում է, որ խորհրդարանի նիստում քննարկելու համար օրինագծի գրանցման համար անհրաժեշտ է 34 պատգամավորի ստորագրություն 101-ից:
Նախագահին իմպիչմենթ հայտարարելու գործընթաց սկսելու պատճառ է դարձել առաջին հերթին նրա հրաժարվելը մոլդովացի զինվորականներին միջազգային զոավարժությունների ուղարկել: Լիբերալների առաջնորդը նաև ընդգծել է, որ «նախագահ Դոդոնը շարունակում է Մոլդովայում առաջ տանել Ռուսաստանի շահերը»:

Парламент Молдовы начал процедуру импичмента Додона
Депутаты парламента Молдовы от проевропейской Либеральной партии начали сбор подписей под законопроектом о начале процедуры отстранения от должности президента Игоря Додона. Об этом в четверг, 21 сентября, сообщает Korrespondent.net со ссылкой на Укринформ.
Отмечается, что для регистрации законопроекта с последующим его рассмотрением на заседании парламента необходимы подписи 34 депутатов из 101-го.
Мотивом для объявления президенту импичмента стал, прежде всего, отказ главы государства отправлять молдавских военных на международные военные учения. Лидер либералов подчеркнул также, что «президент Додон продолжает продвигать в Молдове интересы России».