Բալիում ավելի քան 42 հազար մարդ է տարահանվել հրաբխի ակտիվության պատճառով
Ինդոնեզիայի Բալի կղզում ավելի քան 42 հազար մարդ են տարահանել իրենց տներից Ագունթ հրաբխի ակտիվության պատճառով,  հայտնել է Մեծ Բրիտանիայի BBC հեռուստառադիոկորպորացիան՝ հղում անելով Կարմիր խաչին:
Անցած ուրբաթ իշխանությունները 12-կիլոմետրանոց արգելագոտի էին սահմանել հրաբխի շուրջը: Սակայն այդ սահմանափակումները չեն վերաբերել զբոսաշրջության շրջաններին, իսկ ավիաչվերթերն իրականացվում են սովորական ռեժիմով:
Կիրակի երեկոյան Ինդոնեզիայի Հրաբխային ակտիվության հետազոտման ազգային կենտրոնը հայտարարել է, որ «հրաբխի սեյսմիկ ակտիվությունն աճում է, և կարող է ժայթքում տեղի ունենալ»: Հազարավոր տարահանածների տեղավորել են ժամանակավոր ապաստարաններում, որոնք հարմարեցվել են տեղական դպրոցներում և քաղաքապետարաններում: 1963 թվականին Ագունթի վերջին ժայթքման հետևանքով զոհվել է ավելի քան հազար մարդ:

На Бали эвакуировали 42 тыс. человек из-за угрозы извержения вулкана
На индонезийском острове Бали более 42 тысяч человек были эвакуированы из своих домов в связи с возросшей активностью вулкана Агунг, сообщает британская телерадиокорпорация BBC со ссылкой на Красный Крест.
В минувшую пятницу власти установили 12-километровую запретную зону вокруг вулкана. Однако эти ограничения не затронули туристические районы, а авиарейсы осуществляются в обычном режиме.
В воскресенье национальный центр по исследованию вулканической активности Индонезии заявил, что «сейсмическая активность вулкана растет, и может произойти извержение». Тысячи эвакуированных расселили во временные убежища, оборудованные в местных школах и мэриях. Во время последнего извержения вулкана Агунг в 1963 году погибло более тысячи человек.