Հրապարակվել են Իրաքյան Քուրդստանում հանրաքվեի նախնական արդյունքները
Իրաքյան Քուրդստանում անցկացված հանրաքվեի մասնակիցների ավելի քան 93 տոկոսը պաշտպանել է տարածաշրջանի անկախությունը, ինչը վկայում են 282 հազար ձայների (քվեարկածների մոտավորապես 9 տոկոսի) հաշվման արդյունքները, փոխանցում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Քուրդստանում հանրաքվեի և ընտրությունների անցկացման Բարձրագույն անկախ հանձնաժողովին:
«Հաշվարկը շարունակվում է, հաշվել են 282 հազար 17 ձայն: Անկախության օգտին քվեարկել է ընտրողների 93,29 տոկոսը, դեմ՝ 6,71 տոկոսը», - հայտարարել է հանձնաժողովի ներկայացուցիչը:
Նա նշել է, որ արդյունքները կարող են փոխվել, քանի որ հաշվարկը շարունակվում է: Պաշտոնական արդյունքները կհրապարակվեն սեպտեմբերի 28-ին: Ըստ վերջին տվյալների՝ հանրահարցմանը քվեարկել է շուրջ 3,3 մլն մարդ, մասնակցությունը կազմել է 72,16 տոկոս:

Опубликованы предварительные результаты референдума в Иракском Курдистане
Более 93% участников референдума в Иракском Курдистане поддержали независимость региона, свидетельствуют данные подсчета 282 тысяч голосов (около 9% проголосовавших, передает РИА Новости со ссылкой на высшей независимой комиссии по референдуму и выборам в Курдистане.
«Подсчет продолжается, подсчитано 282 тысячи 17 голосов. За независимость проголосовали 93,29% избирателей, против — 6,71», — заявил представитель комиссии.
Он отметил, что результаты могут меняться, так как подсчет продолжается. Официальные итоги будут оглашены в четверг. По последним данным, в референдуме участвовали около 3,3 миллиона человек, явка составила 72,16%.