Վանուատուի քաղաքացիություն այժմ կարելի է գնել բիթքոինով
Խաղաղօվկիանոսյան Վանուատու փոքրիկ պետությունը աշխարհում առաջինն է, որի քաղաքացիությունը կարելի է ձեռք բերել թվային արտարժույթով: Այս մասին ասվում է Ազգային տեղեկատվական կենտրոնի ղեկավար Ջեֆրի Բոնդի պաշտոնական հայտարարության մեջ, փոխանցում է Life.ru-ն:
Վանուատուական անձնագրի ձևակերպումն արժե մոտ 200 հազար դոլար (կամ 44 բիտքոին՝ ըստ ընթացիկ փոխարժեքի): Ընդ որում, փաստաթղթի տերը չի պարտավորվում ապրել խաղաղօվկիանոսյան կղզում: Տեղական օրենքներով՝ նա կարող է երկիր ընդհանրապես չայցելել:
Վանուատուի անձնագիր ունեցողները կարող են օգտվել բազմաթիվ արտոնություններից, օրինակ, առանց վիզայի այցելել ավելի քան 100 երկիր, այդ թվում՝ ԵՄ երկրներ:

Гражданство Вануату теперь можно купить за биткоины
Маленькое тихоокеанское государство Вануату стало первой страной мира, гражданство которой можно приобрести за цифровую валюту. Об этом говорится в официальном заявлении руководителя Национального информационного центра (VIС) Джеффри Бонда, передает Life.ru.
Стоимость оформления вануатского паспорта составляет около $200 тысяч (или 44 биткоина по текущему курсу). Причём проживать на тихоокеанских островах обладатель документа не обязан. По местным законам он может вообще не посещать страну.
Владелец паспорта Вануату сможет пользоваться и другими привилегиями своего положения. Например, граждане этой страны могут посещать без оформления визы больше сотни государств мира, в том числе Россию и страны — члены ЕС.