ԱՄՆ կոալիցիան ոչնչացնում է ամեն ինչ, բացի ԻՊ-ից. Սիրիայի ԱԳՆ ղեկավար
Սիրիայում գործող ԱՄՆ կոալիցիան ոչնչացնում է երկրում գտնվող ամեն ինչ, բացի «Իսլամական Պետությունից» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված)։ Սիրիայի իշխանությունները կպահանջեն լուծարել այդ կոալիցիան։ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցությունների ժամանակ այս մասին հայտնել է Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալեմը, հայտնում է РИА Новости-ն։
«Որպես օրինակ ես՝ ցանկանում եմ բերել ԱՄՆ հակաահաբեկչական կոալիցիան, որն իրականում ոչնչացնում է ամեն ինչ՝ բացի ԻՊ-ից։ Ամերիկացիների օդային հարվածների զոհեր են դարձել հազարավոր սիրիացի բնակիչներ՝ ոչ միայն տղամարդիկ, այլև կանայք և երեխաներ։ Ամերիկյան կոալիցիան ոչնչացնում է տնտեսական ենթակառուցվածքները։ Այդ պատճառով մենք վճռական կպահանջենք այդ կոալիցիայի լուծարումը», - ասել է Մուալեմը։
Նրա կարծիքով՝ ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ն օգտագործում է այդ կոալիցիան Սիրիայում կատարվող ավերածությունները թաքցնելու և պատերազմը հնարավորինս երկարաձգելու համար։

Коалиция США уничтожает все, кроме ИГ, заявил глава МИД Сирии
Коалиция во главе с США, действующая в Сирии, уничтожает все что угодно в стране, кроме «Исламского государства» (запрещенное в России), власти Сирии будут требовать роспуска этой коалиции. Об этом заявил министр иностранных дел Сирии Валид Муаллем на переговорах с главой МИД РФ Сергеем Лавровым, передает РИА Новости.
«В качестве примера я хочу привести возглавляемую США антитеррористическую коалицию, которая на самом деле методично разрушает все, кроме ИГИЛ. Жертвами авиаударов американцев стали тысячи сирийских граждан, не только мужчины, но и женщины, и дети в провинциях Ракка и Дейр-эз-Зор. Американская коалиция методично разрушает экономическую инфраструктуру. Поэтому мы будем самым решительным образом требовать роспуска этой коалиции», — сказал Муаллем.
По его мнению, очевидно, что США пользуются действиями этой коалиции как прикрытием для разрушения Сирии и для того, чтобы по максимуму продлить войну в стране.