Զախարովա. Ղրիմի վերաբերյալ Էրդողանի դիրքորոշումը չի ազդի թերակղզու կարգավիճակի վրա
Ղրիմի ռուսական կարգավիճակը չճանաչելու վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի արած հայտարարությունը չի ազդի Ռուսաստանի Դաշնությանը թերակղզու պատկանելության վրա, հայտարարել Է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ Էրդողանն Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հետ կայացած հանդիպմանը հայտարարել է, որ Թուրքիան պաշտպանում է Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը և չի ճանաչում Ղրիմի «անօրինական բռնակցումը»:
«Ղրիմի ճանաչման կամ չճանաչման վերաբերյալ հայտարարությունները, ում կողմից էլ որ դրանք արվեն, չեն ազդի այն բանի վրա, որ Ղրիմը Ռուսաստանի Դաշնության բաղկացուցիչ մասն Է: Գործընկերները տարբեր են, բոլորն էլ տարբեր շահեր ունեն: Բայց, մեկ անգամ էլ եմ ասում՝ ոչ մի հայտարարություն չի ազդի Ղրիմի պատկանելության և Ռուսաստանի Դաշնության կազմում նրա գտնվելու վրա», -ասել է Զախարովան բրիֆինգի ժամանակ:

Захарова: позиция Эрдогана по Крыму не повлияет на статус полуострова
Заявление президента Турции Тайипа Эрдогана о непризнании российского статуса Крыма не повлияют на принадлежность полуострова к Российской Федерации, об этом заявила в четверг официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает РИА Новости.
Ранее Эрдоган заявил, что на встрече с украинским президентом Петром Порошенко договорился скоординировать действия по вопросам безопасности в черноморском регионе. По его словам, Турция поддерживает суверенитет Украины и не признает «незаконную аннексию» Крыма.
«Заявления кого бы то ни было о признании или не признании Крыма не повлияют на то, что Крым является частью Российской Федерации. Партнеры разные, у всех различные интересы. Но, еще раз говорю, никакие заявления на принадлежность Крыма и нахождение Крыма в составе Российской Федерации не повлияют», — сказала Захарова на брифинге.