Սարգսյանն ու Ալիևը շփման գծում լարվածության նվազեցման ուղղությամբ լրացուցիչ քայլեր կձեռնարկեն. ԵԱՀԿ ՄԽ
16/10/2017 17:17
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը Ժնևում անցել է կառուցողական մթնոլորտում, ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հայտարարությունում:
«Նախագահները համաձայնել են միջոցներ ձեռնարկել բանակցային գործընթացի ակտիվացման ուղղությամբ և լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել շփման գծում լարվածության նվազեցման համար», - ասված է ԵԱՀԿ կայքում տեղադրված հայտարարությունում:
«Համանախագահները գոհունակություն են հայտնել նախագահների ուղիղ բանակցությունների կապակցությամբ, որոնք տեղի են ունեցել երկարատև ընդմիջումից հետո: Նրանք պատրաստակամ են շարունակել աշխատանքը կողմերի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում: Որպես հաջորդ քայլ համանախագահներն առաջիկայում կկազմակերպեն աշխատանքային հանդիպումներ երկրների արտգործնախարարների հետ», - նշվում է հայտարարությունում:

Саргсян и Алиев предпримут дополнительные шаги для снижения напряженности на линии соприкосновения – ОБСЕ
16/10/2017 17:11
Встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Женеве проходила в конструктивной атмосфере.
«Президенты согласились принять меры для активизации переговорного процесса и предпринять дополнительные шаги для снижения напряженности на линии соприкосновения», - говорится в размещенном на сайте ОБСЕ заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ и глав МИД Армении и Азербайджана.
«Сопредседатели выразили удовлетворение прямыми переговорами, которые прошли после долгого перерыва. Они по-прежнему готовы работать со сторонами в рамках посреднической миссии по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. В качестве следующего шага сопредседатели в ближайшем будущем организуют рабочие встречи с министрами иностранных дел», - отмечается в заявлении.