Սիրիական ճգնաժամը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց` հայությունը հաճախ հայտնվում է գլոբալ մարտահրավերների կիզակետում. ՀՀ ԱԳ նախարար
19/10/2017 14:24
Որպես ցեղասպանության սարսափը վերապրած ժողովուրդ՝ Հայաստանը բարոյական պարտավորվածություն է զգում բարձրաձայնելու ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կանխարգելման կարևորությունը և քայլեր ձեռնարկելու այդ ուղղությամբ, Եվրոպայի հայկական չորրորդ համագումարում ասել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Այս առումով Հայաստանի Հանրապետության կողմից ձեռնարկված վերջին նախաձեռնություններից էին 2015թ.-ին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ և ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակման միջազգային օրվա վերաբերյալ բանաձևերի ընդունումը: Այս ջանքերը շարունակվելու են»,- նշել է նա:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է,որ հաջորդ տարի լրանում է Ցեղասպանության կանխարգելման և պատժի մասին կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը:
«Ցավոք, 70 տարի անց էլ աշխարհը զերծ չէ այս չարիքից: Մերձավոր Արևելքում էթնիկ և կրոնական խմբերի դեմ ահաբեկիչների գործողություններն ակնհայտորեն վկայում են կոնվենցիայի արդիականության մասին: Հայաստանն առաջիններից մեկն էր, որ դատապարտեց ահաբեկչական խմբավորումների այս գործողությունները: Ցավոք, սիրիական արհավիրքը չի շրջանցել մեր հայրենակիցներին, ովքեր զրկանքներ են կրում սիրիացի ժողովրդի, այլ էթնիկ և կրոնական խմբերի հետ միասին: Սիրիական ճգնաժամը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ մոլորակի բոլոր ծայրերում ունենալով հարյուրավոր համայնքներ, աշխարհասփյուռ հայությունը հաճախ հայտնվում է տարբեր գլոբալ մարտահրավերների կիզակետում: Հայաստանն իր միջազգային ներգրավվածության ընթացքում լիովին հաշվի է առնում տվյալ հանգամանքը, ներառյալ` կանխարգելման ջանքերում, էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանության, փախստականների և միգրանտների խնդիրներին անդրադառնալիս, խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելիս, ահաբեկչության դեմ պայքարում ջանքեր ներդնելիս»,- նշել է ՀՀ արտգործնախարարը:

Сирийский кризис в очередной раз показал, что армяне часто оказываются в эпицентре глобальных вызовов – Эдвард Налбандян
19/10/2017 16:06
Армения чувствует моральную ответственность в деле предотвращения геноцидов, новых преступлений против человечества и осуществления шагов в этом направлении, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на четвертом Армянском форуме Европы в Брюсселе.
«В данном контексте последними предпринятыми Арменией инициативами являются принятие в 2015 году в Совете по правам человека ООН резолюции о предотвращении геноцидов и резолюции Генеральной Ассамблеей ООН о провозглашении 9 декабря Международным днем памяти жертв преступления геноцида», - отметил он.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что в следующем году исполняется 70-летие принятия Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
«К сожалению, спустя 70 лет это зло продолжается в мире. Действия террористов против религиозных и этнических групп на Ближнем Востоке свидетельствуют об актуальности Конвенции. Армения одна из первых осудила действия террористических группировок. К сожалению, сирийская катастрофа не обошла наших соотечественников, которые страдают вместе с сирийским народом, другими этническими и религиозными группами. Сирийский кризис в очередной раз показал, что армяне, имея во всех уголках планеты сотни общин, часто оказываются в эпицентре различных глобальных вызовов. Армения в своей международной вовлеченности полностью учитывает данное обстоятельство, включая, усилия по предотвращению, защите этнических и религиозных меньшинств, при решении проблем беженцев и мигрантов, участии в миротворческих миссиях и борьбе с терроризмом», - отметил глава МИД Армении.