Վրաստանի քաղաքացիները կկարողանան երկքաղաքացիություն ունենալ. խորհրդարանի խոսնակ
Վրաստանի խորհրդարանի կողմից հոկտեմբերին ընդունված նոր սահմանադրությունը նախատեսում է վրացական քաղաքացիության նկատմամբ ազատական մոտեցում: Այդ մասին հայտարարել է խորհրդարանի նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն, հայտնում է Georgia on-Line-ը:
«Նոր սահմանադրությունում հաստատվել է Վրաստանի քաղաքացիության նկատմամբ ազատական մոտեցում: Մասնավորապես՝ այլ երկրի քաղաքացիություն ստանալը չի նշանակի ավտոմատ կորցնել վրացական քաղաքացիությունը, ինչպես նախատեսված էր սահմանադրության նախկին տարբերակում», - լրագրողներին ասել է Կոբախիձեն:
Նա նշել է, որ սաահմանադրության այդ առաջարկը մեծ նշանակություն ունի այլ երկրներում գտնվող Վրաստանի քաղաքացիների համար:
Սահմանադրության նախորդ տարբերակի հիման վրա Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին 2015 թվականի դեկտեմբերին զրկվել է վրացական քաղաքացիությունից, քանի որ ստացել է Ուկրաինայի քաղաքացիություն:
Արդարադատության նախարարության տվյալներով՝ Վրաստանի մոտ 30 հազար քաղաքի ստացել է այլ երկրների քաղաքացիություն, բայց չի հայտնել այդ մասին երկրի իշխանություններին:
Վրաստանի նոր սահմանադրությունն ուժի մեջ կմտնի 2018 թվականի վերջին՝ հերթական նախագահական ընտրությունների անցկացումից հետո:

Граждане Грузии смогут иметь двойное гражданство - спикер парламента
Новая Конституция Грузии, принятая парламентом в октябре, предусматривает либеральный подход к грузинскому гражданству, заявил председатель парламента Ираклий Кобахидзе,  передает Georgia on-Line.
«В новой Конституции установлен либеральный подход к гражданству Грузии. В частности, получение гражданства другой страны не означает автоматической потери грузинского гражданства, как это было записано в прежней редакции Конституции», - сообщил в пятницу журналистам И.Кобахидзе.
Он отметил, что данное положение Конституции имеет большое значение для находящихся в других странах грузинских граждан.
На основании прежней редакции Конституции экс-президент Грузии Михеил Саакашвили в декабре 2015 года был лишен грузинского гражданства, так как получил гражданство Украины.
По данным Министерства юстиции, около 30 тысяч граждан Грузии получили гражданство других стран, но не сообщили об этом властям страны.
Новая Конституция Грузии вступит в силу в конце 2018 года, после проведения очередных президентских выборов.