Պուչդեմոնը հնարավոր է համարել կատալոնական ճգնաժամի լուծումն առանց Իսպանիայից անջատվելու
Կատալոնիայի նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը հնարավոր է համարել, որ որոշակի հանգամանքներում կարելի է հրաժարվել Մադրիդի կենտրոնական իշխանություններից տարածաշրջանի անկախացումից. գերմանական Die Welt թերթում հրապարակված հարցազրույցում ասել է նա:
«Ես պատրաստ էի և մնում եմ պատրաստ այն բանին, որ ճանաչեմ Իսպանիայի հետ նաև այլ տեսակի հարաբերությունները», - ասել է նա, պատասխանելով այն հարցին, թե կա արդյոք անկախության պահանջների այլընտրանք: Նրա խոսքով՝ իրադարձությունների այլընտրական զարգացումը «միանգամայն հնարավոր է»:
«Ես միշտ հանդես եմ գալիս միասնության օգտին: Սակայն ամբողջ (տեղի ունեցողի) պատճառը ինքնավարության 2010 թվականի կարգավիճակի լուծարումն է, կարգավիճակ, որը համաձայնեցված էր Իսպանիայի և Կատալոնիայի խորհրդարանների կողմից», - հայտարարել է նա:

Пучдемон допустил решение каталонского кризиса без отсоединения от Испании
Экс-глава Каталонии Карлес Пучдемон допустил, что при определенных обстоятельствах от независимости региона от центральных властей в Мадриде можно отказаться. Об этом он заявил в интервью, которое было опубликовано в понедельник вечером в немецкой газете Die Welt, передает ТАСС.
«Я был готов и остаюсь готов на то, чтобы признать и другой вид отношений с Испанией», - сказал он, отвечая на вопрос, есть ли альтернатива требованиям о независимости. По его словам, альтернативное развитие событий «абсолютно возможно».
«Я всегда выступаю за единство. Однако причина всего [происходящего] кроется в аннулировании статуса автономии от 2010 года, который был согласован парламентами Испании и Каталонии», - заявил он.