Չենք կիսում այդպիսի մոտեցումներ` տարբերակել աղքատներին հարուստներից. Ռուստամյան
ՀՅԴ-ն չի կիսում աղքատներին հարուստներից տարբերակելու մոտեցումը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ անդրադառնալով այս մասով ՀՀԿ-ական պատգամավորների հայտարարություններին:
«Մեր տեսակետները հստակ են: Մենք, բնականաբար, չենք կիսում այդպիսի մոտեցումներ` տարբերակել աղքատներին հարուստներից: Մարդը մարդ է և պետք է ունենա լիարժեք իր ապրելու, սնվելու, գոյատևելու պայմանները: Սա միանշանակ է և երկու կարծիք լինել չի կարող», - նկատեց նա:
Արմեն Ռուստամյանը նաև չհամաձայնեց այն պնդման հետ, որ մեզանում սոցիալական բևեռացվածությունը օրեցօր ավելանում է:
«Երկու, երեք տարի առաջ ավելի վատ էր, քան՝ հիմա: ԵԱՏՄ երկրների կազմում Հայաստանն այսօր ավելի լավ ցուցանիշ ունի, քան ԵԱՏՄ միջինն է, իսկ նոր համապարփակ համաձայնագրով, որը վերջերս ստորագրել ենք, կմոտենանք նաև եվրոպական միջինին: Ես կարծում եմ` ուղղությունը ճիշտ է ընտրված, և ժամանակի ընթացքում ամեն բան կկարգավորվի», - նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը, խոսելով թանկացումների մասին, նշել էր, որ եթե մարդ օգտագործում է միայն կարտոֆիլ, ուրեմն մսի թանկացման դեպքում միևնունն է մարդը գումար չունի միս գնելու ու շարունակելու է կարտոֆիլ օգտագործել, իսկ Հակոբ Հակոբյանը նշել էր, որ թանկացումը աղքատների վրա ազդեցություն չի կարող ունենալ, քանի որ աղքատները խուսափելու են թանկացած ապրանք գնելուց:

АРФД не является сторонником подхода разделения на богатых и бедных – Армен Рустамян
Заявил сегодня в беседе с журналистами руководитель фракции АРФД Армен Русиамян, касаясь заявлений депутатов от Республиканской партии Армении об этом.
«У нас есть четкая позиция. Мы, естественно, не разделяем такой подход – делить на бедных и богатых. Любой человек должен иметь возможность полноценной жизни, питания, условий существования. Это однозначно и другого мнения быть не может», - сказал Рустамян.
Армен Рустамян не согласился также с утверждением, что социальная нагрузка в стране с каждым днем увеличивается.
«Два, три года назад было хуже, чем сейчас. В составе ЕАЭС Армения сегодня имеет более хорошие показатели, чем среднем в странах ЕАЭС. А подписанное недавно Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве приблизит нас также к средним показателям по Европе. Я считаю, что направление выбрано правильно и со временем все урегулируется», - отметил он.
Напомним, депутат фракции РПА Хосров Арутюнян, говоря о росте цен на товары первой необходимости, отметил, что если человек употребляет в пищу только картошку, то в случае подорожания мяса, у него все равно нет возможности покупать мясо и он будет продолжать есть картофель, а Акоп Акопян заявил, что подорожание не может повлиять на бедных, поскольку бедные, так или иначе, избегают покупать подорожавшие или дорогие товары.