Այվազովսկու նկարը աճուրդում գրեթե 1 մլն դոլարով է վաճառվել
Հովհաննես Այվազովսկու (1817-1900) «Փոթորիկ» նկարը Պրահայում աճուրդում վաճառվել է 15 մլն կրոնով (մոտ 705 հազար դոլար): Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Չեխիայի մայրաքաղաքի ամենահեղինակավոր պատկերասրահներից մեկի՝ «Գեյթմանեկի արվեստների տան» տնօրինության ներկայացուցիչ Յանա Բրիդովան, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Հովհաննես Այվազովսկու 1889 թվականով թվագրված նկարը աճուրդի գլխավոր զարդն է դարձել, որը մեր պատկերասրահն էր կազմակերպել,- ընդգծել է փորձագետը: - Այն աճուրդի էր ներկայացրել Պրահայի գեղարվեստական հավաքածուներից մեկը:
Մեկնարկային գինն էր 11 մլն կրոն (մոտ 517 հազար դոլար): Մուրճի հարվածն ազդարարեց 15 մլն կրոնով վաճառքը»:
Վերջնական արժեքը, աճուրդի կազմակերպչի տոկոսներով, կազմել է 18,6 մլն կրոն (գրեթե 874 հազար դոլար): Բրիդովայի խոսքով՝ գնորդը Ռուսաստանից հավաքորդ է:
Նրա տեղեկացմամբ՝ այս տարի համաշխարհային աճուրդներում ներկայացվել է Այվազովսկու 15 կտավ: «Դրանց 2/3-ը նոր տեր է գտել»,- ընդգծել է փորձագետը:

Картину Айвазовского продали на пражском аукционе почти за $1 млн
Полотно Ивана Айвазовского (1817-1900) «Шторм» продано за 15 млн крон (около $705 тыс.) на аукционных торгах в Праге. Об этом сообщила журналистам представитель дирекции одной из наиболее престижных художественных галерей чешской столицы «Дом искусств Гейтманек» Яна Брындова, передает ТАСС.
«Картина Ивана Айвазовского, датированная 1889 годом, стала главным украшением аукциона, который организовала наша галерея, - подчеркнула эксперт. - Она поступила в аукцион из одной из пражских частных художественных коллекций. Ее стартовая стоимость была 11 млн крон (около $517 тыс.). Удар молотка аукциониста зафиксировал продажу в 15 млн крон».
Итоговая цена, вместе с процентами организатора аукциона, составила 18,6 млн крон (примерно $874 тыс.). По словам, Яны Брындовой, покупателем стал коллекционер из России.
По ее данным, в текущем году на мировых аукционах выставлялись 15 полотен Айвазовского. «Две трети из них нашли новых владельцев», - подчеркнула эксперт.